Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Portál Občanská společnost – návod k použití nabízí občanům informace, jak využít své právo vědět či jak se účastnit na rozhodování

10. 10. 2006 - Praha [Econnect]

Econnect dokončil kompletní aktualizaci a rozšíření praktického portálu Občanská společnost – návod k použití (http://obcan.ecn.cz), který nabízí praktické návody „jak na to“ pro každého, kdo chce využít svých práv na informace, práv účastnit se rozhodování, kdo chce uplatnit rovné příležitosti či se stát aktivním občanem Evropské unie. Stalo se tak v rámci projektu Aktivní občanství v ČR a EU, který podpořila Evropská komise.

Portál Občan nabízí občanům informace, jak uplatňovat občanská práva v každodením životě a jak být aktivním občanem. Najdou zde srozumitelný návod pro celou řadu konkrétních možností a situací – např. pro uspořádání petice, shromáždění či místního referenda, chtějí-li se zúčastnit územního plánování, procesu EIA či SEA, správního řízení, vydávání integrovaného povolení nebo strategického plánování a řadu dalších. Portál jim také nabízí návod, jak využít své právo vědět, jak získat informace o životním prostředí nebo chemických látkách. V oblasti rovných příležitostí najdou praktické informace z oblasti trh práce, vztahy v rodině, podíl na rozhodování nebo ženy a násilí.

Vstupem ČR do Evropské unie se stali čeští občané také občany EU. I toto evropské občanství přináší některé práva, která mohou lidé využít. Portál Občan ve své části Občanská společnost v EU představuje a podává praktické návody také v této oblasti – např. jak napsat petici v EU, jak komunikovat s evropskými institucemi, jak podávat stížnost či žalobu apod.

"Snažíme se nabídnout přístupnou formou návody a doporučení, jak postupovat při prosazování konkrétních občanských práv. Lidé by měli vědět, že za to, jak vypadá každodenní život v obci či krajině, ve které žijí, nesou odpovědnost i oni sami a rozhodování politiků a úředníků mohou ovlivňovat nejen účastí ve volbách jednou za čtyři roky," přibližuje smysl portálu jeho koordinátorka Alena Mejstříková a dodává: "Naším cílem je občan poučený o tom, jaká jsou jeho práva a jeho pozice při jednání s úřady, aktivní člověk, který se zapojuje do správy věcí veřejných."

Nedílnou součástí návodů jsou i příklady z praxe, aktuální zákony, kontakty na organizace, které mohou s některými problémy pomoci. Pro ty, kdo se chtějí některému tématu věnovat více, shromáždil redakční tým odkazy na další kvalitní internetové zdroje a tištěné publikace.

Návštěvníci stránek zde najdou také samostatnou sekci Zpravodaj se zprávami a pozvánkami na akce, které souvisejí se zaměřením celého portálu. Velmi vítané jsou diskusní příspěvky čtenářů na dvě diskusní otázky v oblasti účast na rozhodování a právo na informace; návštěvníci mohou ze stránek posílat také dotazy, připomínky či vložit konkrétní zkušenosti s občanskou angažovaností.

V rámci projektu bylo vydáno také 2. vydání publikace Hry a výchova k občanské společnosti, která přináší kromě teoretické části, také soubor interaktivních aktivit a her, zaměřených na vysvětlení a procvičení konkrétních občanských práv a aktivního občanství. Zájemci si mohou publikaci objednat na adrese: BEZK, Malířská 6, Praha 7, e-mail: kancelar@ekolist.cz.

Na projektu se podílí občanské sdružení Econnect ve spolupráci s občanským sdružením BEZK.

Projekt Aktivní občanství v ČR a EU byl realizován za finanční podpory Evropské komise, rozpočtová linie: Measures in favour of civil society. Za obsah odpovídají autoři nikoli Evropská komise.


Alena Mejstříková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz