Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Romské ženy protestovaly v Ostravě proti sterilizaci

17. 8. 2006
[Radio Praha] -


Zhruba tři desítky romských žen ve čtvrtek protestovaly před Městskou nemocnicí Ostrava proti sterilizaci. Ženy, které zákrok nechtěně podstoupily, shodně tvrdí, že byly nemocnicí špatně informovány o jeho významu. Ženy žádají především omluvu a také případnou finanční náhradu.

Demonstrace se účastnila i Helena Ferenčíková, která už kvůli nechtěné sterilizaci ve Vítkovické nemocnici vyhrála soudní při a nemocnice by se jí měla omluvit. Nemocnice i Ferenčíková se však nakonec kvůli rozsudku odvolaly a spor nyní řeší Vrchní soud v Olomouci.

Sterilizaci Ferenčíková podstoupila v 19 letech. Doma má dva chlapce. "Určitě bychom s manželem chtěli ještě děti. Je to pro mě hodně bolestivé," řekla Ferenčíková.

Podle mluvčí nemocnice Marie Dlabalové zaslala nemocnice ministerstvu zdravotnictví dokumenty k případům deseti žen, které se v minulosti v nemocnici sterilizaci podrobily. Mluvčí tvrdí, že ženy byly řádně informovány.

"Můžeme říci, že s těmito ženami soucítíme, že je nám to líto, ale opravdu opakuji, že na těch žádostech je jejich podpis," vysvětlila Dlabalová. Dodala, že v nemocnici se změnil způsob provádění sterilizace, která se nyní nedělá u porodu, ale až po šestinedělí.

Zástupci nevládní organizace Liga lidských práv a některých dalších institucí tvrdí, že sterilizace Romek byla za komunistického režimu programová.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Související odkazy
  • European Roma Rights Centre
  • -

    Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
    Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
    Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz