Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Židovské muzeum představuje osudy dětí za holokaustu

4. 7. 2006 - PRAHA [Radio Praha / Econnect]

Putovní výstava Židovského muzea nazvaná Neztratit víru v člověka má podtitul Protektorát očima židovských dětí a představuje osudy šesti z nich v kontextu historických událostí. Od úterý je 20 panelů instalováno v pražském Muzeu dětské kresby. Osobní příběhy umožňující vcítění mají být klíčem k historickým událostem předválečného a válečného Československa.

Záměrem projektu je prostřednictvím putovní výstavy přiblížit přitažlivou formou především žákům a studentům základních a středních škol náročné téma holocaustu a zprostředkovat jim seznámení s židovskou menšinou. Výstava dětem a mladým lidem představuje různé aspekty života Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a to z pohledu jejich tehdejších vrstevníků. Doprovodné programy a materiály jim umožňují poznávat danou problematiku aktivně.

Výstava je podle autorů koncipována tak, aby především mladí návštěvníci nevnímali protižidovská nařízení, deportace, život v Terezíně, hrůzy vyhlazovacích táborů či návrat domů, kde nikdo nečekal, jako neosobní statistiky v učebnici dějepisu, ale jako příběhy blízkých lidí, svých tehdejších vrstevníků - obyčejných dětí, které ve 30. letech ještě žily spokojeným životem v kruhu rodiny a kamarádů. Zachycuje období od roku 1938 do roku 1945 s přesahem do současnosti.

Využity jsou úryvky z deníků, korespondence, kresby ze sbírky dětských kreseb z Terezína, dětské časopisy, fotografie dětí, dobový tisk a další obrazové i tištěné dokumenty. Výstava, která se stala součástí projektu Rok s židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze, je nyní do 31. července doplněna kolekcemi Pocta dětským obětem holokaustu a Příběh dětí - kresby dětí z terezínského ghetta.

K výstavě Neztratit víru v člověka je vytvořena zvláštní internetová stránka www.jewishmuseum.cz/neztratitviru. Jejím prostřednictvím je možné se podrobněji seznámit s osudy šesti dětí a s archiváliemi, dokumentujícími události druhé světové války a holokaustu českých a moravských Židů.

V Muzeu dětské kresby bude výstava k vidění do 31. července, první dva zářijové týdny pak v Brně v Křížové chodbě Nové radnice. V říjnu výstava poputuje do Plzně a v listopadu do Prostějova. Příští rok mohou zájemci výstavu "Neztratit víru v člověka" navštívit v Kutné Hoře, Uherském Hradišti, Znojmě, Chotěboři, Stránčici a Žatci.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Informační partneři Zpravodajství ECN

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz