Olympijské hry 2008: Čínská vláda chce nechat kácet deštné pralesy kvůli výstavbě olympijské vesnice
22. 6. 2006 Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva [FOEI/Econnect] -
Ekologická organizace Friends of the Earth International žádá čínskou vládu a Mezinárodní olympijský výbor (IOC), aby se zasadily o záchranu indonéských deštných pralesů, které by měly být pokáceny kvůli olympijským hrám, jež se mají konat v roce 2008 v Pekingu. Státní čínská společnost plánuje investovat jednu miliardu USD na výstavbu dřevozpracující továrny a zakoupení dřeva z deštných pralesů z provincie Papua v Indonésii.
Indonéský ministr lesního hospodářství Malem Sambat Kaban už dříve dal najevo svůj souhlas k tomuto plánu. Indonéská vláda si je nicméně dobře vědomá destruktivních dopadů průmyslového kácení na Západní Papue. V březnu 2005 vydal indonéský prezident moratorium na většinu aktivit týkajících se kácení pralesů na Západní Papue vzhledem k široce rozšířeným krádežím, korupci a poškozování životního prostředí.
„Považujeme za neslýchané, že Čína chce budovat vlastní olympijská zařízení z tropického dřeva, které pochází z deštných pralesů. Důležité oblasti největších zbytků deštných pralesů v Asii by tak byly zničeny kvůli podlahám v olympijských budovách,“ řekl Chalid Muhammad, ředitel WALHI/Friends of the Earth Indonesia. „Je povinností IOC, aby co nejdříve zastavila tyto plány. Zničení posledních zbytků přirozených deštných pralesů není příliš v souladu s olympijským duchem,“ dodal.
„Budování olympijských sportovních zařízení z tropického dřeva, které pochází z původních pralesů, by bylo zjevně porušením olympijské charty. IOC musí reagovat co nejdříve, jinak tak dává v sázku svoji důvěryhodnost a pověst.“
První kapitola olympijské charty obsahuje jasný závazek týkající se zodpovědného přístupu k životnímu prostředí a trvale udržitelnému rozvoji: „Rolí IOC je, aby co nejvíce podporovala zodpovědný přístup k otázkám životního prostředí, propagovala trvale udržitelný rozvoj ve sportu a vyžadovala, aby se olympijské hry konaly v souladu s tímto závazkem.“
Místo použití 800 tisíc krychlových metrů tropického dřeva by měly čínské úřady následovat příklad olympijského výboru v Sydney, který přijal ekologickou politiku ohledně výstavby olympijské vesničky. Prioritou bylo využívání co nejmenšího množství dřeva nebo používání recyklovaného dřeva a dřeva z plantáží místo dřeva z přírodních pralesů.
Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva
|