Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

CVVM: Téměř 60 % lidí hodnotí práci ekologických organizací a obecních úřadu kladně

19. 6. 2006 - PRAHA [Ekolist]

-logo Centra pro výzkum veřejného mínění-
-logo Centra pro výzkum veřejného mínění-
Jak se o ochranu životního prostředí starají vybrané státní instituce a ekologické organizace? To počátkem května 2006 zjišťovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Od 1033 oslovených občanů starších 15 let získaly nejlepší hodnocení ekologické organizace spolu s obecními úřady.

To, že se ekologické organizace a obecní úřady o ochranu životního prostředí starají velmi dobře či spíše dobře, uvedlo 59, respektive 58 % dotázaných. Nejhůře pak byl hodnocen parlament. 60 % účastníků výzkumu se domnívá, že činnost parlamentu pro ochranu životního prostředí je spíše či velmi špatná, pouze 17 % dotázaných hodnotilo tuto činnost jako spíše dobrou. Negativní hodnocení převládlo také v případě vlády (58 % ku 30 %) a ministerstev (53 % ku 36). Krajské úřady získaly stejný podíl pozitivního i negativního hodnocení, a to na úrovni třetiny dotázaných.

Otázka, zda se Česká republika stará dostatečně o životní prostředí, rozdělila soubor respondentů (když pomineme 5 % dotázaných, kteří neměli na tuto otázku utvořen názor a uvedli odpověď nevím) na dva zhruba stejně velké tábory. 49 % dotázaných se domnívá, že starost ČR o životní prostředí je nedostatečná a 45 % dotázaných naopak soudí, že se ČR o životní prostředí stará přiměřeně.

Další otázka zjišťovala zájem o informace týkající se životního prostředí. Největší část respondentů uvedla, že se spíše zajímá (58 %), dalších 13 % účastníků výzkumu se o informace tohoto druhu zajímá rozhodně. Nezájem pak deklarovala třetina dotázaných (29 % se spíše nezajímá, 3 % se rozhodně nezajímají).

Dostupnost informací týkajících se životního prostředí byla hodnocena převážně špatně. Šest z deseti respondentů se domnívá, že mají těchto informací spíše či rozhodně nedostatek. Spíše či rozhodně dostatek informací mají podle výsledků šetření 4 dotázaní z deseti.

CVVM dále zkoumalo, jak oslovení lidé hodnotí vybrané jevy: úbytek deštných pralesů, znečišťování zdrojů pitné vody, hromadění odpadů, provoz jaderných elektráren, znečišťování zemědělské půdy, úbytek druhů, globální oteplování, nedostatek pitné vody a vyčerpávání zdrojů surovin. U všech předložených položek se většina dotázaných shodla, že představují velmi či poměrně závažný problém. Nejvíce lidi znepokojuje znečišťování zdrojů pitné vody (95 %), hromadění odpadů (94 %) a nedostatek pitné vody (90 %). Nejméně často byl za problematický označován provoz jaderných elektráren – 53 % vnímá jadernou energetiku jako problém, 38 % lidí nikoliv.

(Článek jsme převzali se svolením redakce on-line deníku EkoList po drátě. Ukázkový výtisk tištěné verze časopisu si můžete objednat zde.)


Martin Mach

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz