Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace vyzývá občany: Nevolte uhlí

1. 6. 2006 - PRAHA [Econnect/Greenpeace]

Aktivisté Greenpeace přeletěli v pondělí 29. 5. horkovzdušným balónem nad velkolomem ČSA. Balón nesl dva velké transparenty s výzvou "Nevolte uhlí!" Greenpeace tak chtělo připomenout politickým stranám i voličům, že mezi důležitá témata blížících se parlamentních voleb patří i územní ekologické limity těžby uhlí na Mostecku. Aktivisté se odpoledne také setkali s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Ústecký lídr Petr Gandalovič ujistil, že ODS bude v každém případě respektovat zájmy vlastníků a brát v úvahu ekologické dopady těžby.

Akce se účastnili dobrovolníci Greenpeace z pěti států a místní občané.

Cílem akce bylo podle Greenpeace upozornit v souvislosti s blížícími se volbami, že 70% občanů prolomení limitů odmítá. Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace, vysvětlil souvislost s parlamentními volbami: "Nepodporujeme žádnou politickou stranu, neříkáme nikomu, jak má volit. Pouze se snažíme ovlivnit postoje stran tak, aby jejich program zohlednil zájmy místních obyvatel, ochrany přírody i globálního klimatu. Pokud tak neučiní, měli by se to ale občané dozvědět a vzít to v potaz."

Aktivisté Greenpeace v odpoledních hodinách oslovili také lídra strany ODS Mirka Topolánka, aby jej přesvědčili o smyslu zachování územních limitů. Zatímco Topolánek k problému zatím nezaujal jednoznačné stanovisko a odkázal na regionální politiky. Z vyjádření lídra ODS Ústeckého kraje vyplývá, že situace s Libkovicemi by se neměla opakovat. Petr Gandalovič dnes řekl: "Budeme v každém případě respektovat zájmy vlastníků a všechny ekologické dopady musí být řádně posouzeny." Litvínovská ODS již v březnu vydala stanovisko v němž uvádí: "Jsme přesvědčeni, že ať v současnosti či v budoucnosti budou existovat způsoby těžby, které se nedostanou do konfliktu s existencí historického osídlení na úpatí Krušných hor."

Právě velkolom ČSA, nad nímž se akce konala, je středem kontroverze o budoucnost limitů. V případě, že zůstanou zachovány, skončí těžba v dole v roce 2017. Pokud však jeho provozovatel, Mostecká uhelná, a.s., se svými plány na rozšíření těžby uspěje, bude důl obracet zdejší krajinu naruby minimálně do roku 2056 (v případě realizace tzv. třetí etapy těžby dokonce do roku 2122) . Současná situace v nejpostiženější části ČR a závislost naší energetiky na fosilních palivech by tak zůstala zakonzervována na dalších 100 let. Tisková mluvčí Mostecké uhelné společnosti Liběna Novotná odpověděla mailem, že se jejich firma nebude k akci Greenpeace vyjadřovat.


Copyright: Greenpeace/Ibra Ibrahimovič
Copyright: Greenpeace/Ibra Ibrahimovič
Copyright: Greenpeace/Ibra Ibrahimovič
Copyright: Greenpeace/Ibra Ibrahimovič


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz