Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Židé četli v Den šoa a hrdinství jména obětí holokaustu

26. 4. 2006 - TEREZÍN [Radio Praha]

V Terezíně na Litoměřicku v úterý opět zněla jména židovských obětí z bývalého ghetta. Letos četli stovku jmen konkrétních mužů, žen a dětí Anna Lorencová a Pavel Werner. Oba utrpení v ghettu přežili. Pietní vzpomínky se zúčastnili i izraelský velvyslanec v ČR Arie Arazi a rabín Karol Sidon.

V letech 1941 až 1945 zavlekli nacisté do Terezína na 155.000 Židů z celé Evropy. Na 35.000 jich tam v důsledku stresu, hladu a špatných ubytovacích podmínek zemřelo. Většina ostatních pak zahynula po transportu ve vyhlazovacích táborech. Od roku 1991 se v Terezíně čtou jména lidí, kteří do terezínského ghetta přišli a nikdy z něj již neodešli. Každý rok je to stovka jmen. Poslední tak v Terezíně zazní v roce 2340.

Židé četli v úterý, v Den šoa a hrdinství, jména obětí holokaustu i na pražském náměstí Míru. "Za druhé světové války jich zahynulo šest milionů, z českých zemí osmdesát tisíc - téměř devadesát procent těch, kteří zde žili. Kdybychom měli přečíst jména všech našich židovských spoluobčanů, kteří nepřežili šoa, nebyli bychom tu čtyři hodiny, ale několik týdnů," zaznělo z pódia na náměstí, kde se konal jeden z pietních aktů.

K předčítaným jménům zavražděných lidí se promítaly fotografie - tak, aby se jména spojila s konkrétními tvářemi. Materiály shromažďuje Institut Terezínské iniciativy v rámci projektu Terezínské album, jehož cílem je sbírat, digitalizovat a zpřístupňovat portréty a další dokumenty obětí šoa v českých zemích.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:

17. 5. 2006

Související odkazy

Informační partneři Zpravodajství ECN

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz