Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Začalo Khamoro 2004

25. 5. 2004 - PRAHA [Sdružení Dženo / Econnect]

-foto-
-foto-
V pondělí 24. května byl slavnostně zahájen již šestý ročník Světového romského festivalu Khamoro 2004. Pražská metropole tak opět přivítá romské umělce z celého světa. V týdnu od 24. do 29. května mají příznivci romské kultury možnost navštívit v pondělí, úterý a ve středu večer tři jazzové koncerty v klubu Reduta, ve čtvrtek a pátek dva koncerty tradiční romské hudby v klubu Roxy a v sobotu galakoncert ve velkém sále Lucerny.

Významnou součástí festivalu jsou také panelové diskuse, kterých se zúčastní nejvyšší ústavní činitelé a významné romské i neromské osobnosti zabývající se lidskými právy. Letošními tématy diskusí jsou například sociálně vyloučené romské komunity nebo nastupující romská generace. Celkem čtyři veřejné semináře budou probíhat v dopoledních hodinách od pondělí do středy v Městské knihovně na Mariánském náměstí v Praze.

Letošního Khamora, se zúčastní umělci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Ruska, Polska, Rumunska, Francie, Makedonie, Norska, Itálie a Španělska. Špičkoví romští hudebníci nabídnou svým posluchačům výjimečný hudební zážitek, tradičně dokáží společně s publikem, vytvořit strhující atmosféru. Festival nabídne posluchačům cestu kolem Evropy. Z pohodlí útulného Maďarska se dostaneme do nekonečných prostor Ruska, a poté se přemístíme do sluncem zalitého Španělska.

Nad největším festivalem romské kultury v ČR převzal záštitu ministr kultury Pavel Dostál, předsedou čestné rady festivalu je místopředseda vlády ČR pro vědu, výzkum a lidské zdroje Petr Mareš. „Jako místopředseda vlády zodpovědný za záležitosti romské komunity považuji za svůj dlouhodobý úkol komplexně řešit romskou integraci a zlepšovat obraz Romů ve společnosti. Vláda například schválila kampaň proti rasismu, ale to samo o sobě nestačí. Svou roli zde hrají sdělovací prostředky a především pak veřejnoprávní média. Nejdůležitější krok je však na Romech samotných. Jsem proto velmi rád, že je před námi již šestý ročník Světového romského festivalu Khamoro. Umělci romského původu z celého světa nám opět dokáží, jak hluboká a bohatá je romská kultura. Je mi ctí, že jsem předsedou čestné rady tohoto festivalu,“ uvedl k zahájení Khamora 2004 Petr Mareš.

Organizátoři festivalu se rozhodli vydat sborník přednášek z loňského semináře Genocida Romů v době 2. světové války, který bude představen ve čtvrtek v 16.00 v Židovském muzeu, a také sborník Romská hudba na přelomu tisíciletí, který bude uveden v obchůdku Romen ve středu v 18.00.

Jednou ze zajímavých akcí je výstava fotografií Polští Romové v Klementinu, která bude doplněna výstavou autentických kočovných vozů polských Romů. Výstava bude zahájena ve středu v 16.00. Další výstava začne v úterý 25. května v Galerii Josefa Sudka.

Za perlu festivalu je všeobecně považováno defilé účinkujících muzikantů v tradičních romských krojích a v kočárech s koňmi starým městem Prahy, které se uskuteční ve čtvrtek od 13.00.

Mediálním partnerem festivalu Khamoro je již podruhé romský časopis Romano voďi. V době konání festivalu, bude na svých internetových stránkách www.romea.cz (Romský informační servis) uveřejňovat aktuální zpravodajství o dění na festivalu. Na stránkách www.romea.cz byla zřízena speciální sekce, kde bude zpravodajství nejen v textové podobě, ale i video reportáže a audio reportáže, ze všech akcí konaných v rámci festivalu.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz