Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Praha plná andělů

20. 4. 2006 - PRAHA [Econnect]

-foto-
-foto-
Na zhruba třiceti nejnebezpečnějších křižovatkách v Praze se během dneška objevují aktivisté projektu Auto*Mat v kostýmech andělů. Upozorňují na místa, kde zahynuli chodci nebo cyklisté, a která jsou trvale nebezpečná kvůli automobilové dopravě. První část happeningu proběhla mezi šestou a devátou hodinou ranní, druhá bude pokračovat odpoledne a v šest večer naváže velká jarní cyklojízda, která odstartuje z náměstí Jiřího z Poděbrad.

Na náměstí I. P. Pavlova se mezi davem chodců pohybuje bílá postava s křídly. Smutně se kouká na kolony aut, jde pomalu a zastavuje na rohu ulice. "Jsem tu, protože jde o sympatickou nenásilnou akci. Když se nebudou dodržovat pravidla, tak se všichni navzájem pozabíjíme," říká Martina Kamenská, která přijela z Brna a po happeningu míří na obchodní schůzku.

Podobně to vypadá i na mnoha dalších frekventovaných křižovatkách, kolemjdoucí se jen nenápadně poohlíží, občas prý se někdo zeptá. "Bydlím pár ulic odsud a denně přes tuhle křižovatku musím chodit. Byla bych radši, kdyby tu bylo míň aut," přeje si další anděl Alžběta Kratochvílová na nábřeží kpt. Jaroše v Holešovicích. Na této křižovatce také přišel o život bývalý koordinátor projektu Auto*Mat Jan Bouchal. Od jeho pohřbu v únoru letošního roku je na místě neštěstí improvizovaný pomníček, u kterého stále hoří svíčky.

Další andělé se prohánějí na kolech mezi Národním divadlem a Smíchovem. Nejen andělé - během pěti minut se přes křižovatku u Národního divadla přepraví osm cyklistů zřejmě mířících do práce. Kdyby nemuseli riskovat zdraví mezi automobily, nebo se proplétat mezi chodci po chodníku, patrně by jich bylo ještě více.Anděl na náměstí I. P. Pavlova
Na hodinách by mohlo být stylově za pět minut dvanáct...
Cyklisté se rozhodují mezi nebezpečnou silnicí a zakázaným chodníkem
Cyklista, chodec a jejich anděl strážný


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Související komentáře

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Pravidla pražských cyklojízd

Jízdy jsou nekonfliktní a nenásilné akce. Každý účastník může navrhnout trasu jízdy. Nejezdíme po tramvajových kolejích, abychom tramvaje nezdržovali. Chodci mají přednost. Nejezdíme po chodnících: nelze se prosazovat na úkor chodců. Pokud jede víc než 70 lidí, obsadíme všechny jízdní pruhy; jinak necháváme na širších ulicích jeden pruh volný. Pokud padne na semaforu červená před prvním cyklistou, zastavíme a počkáme. Jinak pokračujeme - je důležité udržet peloton pohromadě. Jízdy nespojujeme s žádnými jinými ekoaktivitami (globalizace, Temelín apod.).

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz