Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dny Kavkazu se představí v Brně

3. 12. 2003 - Milan Štefanec, Nesehnutí / Amnesty International / Soužití 21

V týdnu od 8. do 13. prosince proběhne v Brně I. ročník festivalu nazvaného Dny Kavkazu. Cílem akce je představit veřejnosti bohatou historii a kulturu kavkazských národů i současné problémy tohoto regionu. Součástí akce budou čtyři veřejné besedy, tři ochutnávky tradičních jídel, projekce filmových dokumentů, fotografická výstava, koncert etnické hudby i protestní shromáždění před ruským konzulátem. Po celou dobu festivalu bude také probíhat finanční sbírka, jejíž výtěžek bude věnován na přímou pomoc uprchlíkům z Kavkazu žijících v České republice.

Celý festival Dny Kavkazu bude zahájen v pondělí v 16:30 v kině ART vernisáží fotografické výstavy SPUTNIK 2003. Jde soubor fotografií pořízených na jaře t. r. roku ve stejnojmenném uprchlickém táboře ležícím na čečensko-ingušské hranici. Jeho autor Stanislav Krupař získal za vystavené fotografie III. místo na prestižní soutěži Czech Press Photo 2003 v kategorii Reportáže. Slavnostní atmosféru vernisáže umocní ochutnávka čečenských jídel, poslech tradiční hudby i přítomnost uprchlíků z Čečenska. Situace v severokavkazské republice Čečensko je jedním ze stěžejních témat Dnů Kavkazu. Věnuje se mu i další program. V pondělí od 18:30 se uskuteční na Fakultě sociálních studií MU beseda s Petrem Kostohryzem vedoucím humanitární mise společnosti Člověk v tísni při ČT v Ingušsku a Čečensku. Ve čtvrtek (od 18:00 na FSS MU) pak na ni naváže diskuse o projektu Sdružení Česká katolická charita adopce čečenských dětí na dálku, který přiblíží jeho koordinátor Martin Váně. Na problém čečenských uprchlíků v Ingušsku pak upozorní čtvrteční protestní shromáždění s happeningem před ruským konzulátem v Brně. „V Ingušsku je podle oficiálních údajů umístěno přes 70 000 uprchlíků z Čečenska. Ruská armáda společně s promoskevskou čečenskou vládou násilně likviduje tábory pro běžence a nutí jejich obyvatele k návratu zpět do Čečny, ve snaze ukázat, že situace zde je již stabilizovaná.“ vysvětluje důvody protestu Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.

Druhý den festivalu je celý věnován zemi na jihu Kavkazu – Ázerbájdžánu. Soustředí se nejen na aktuální politické dění v Ázerbájdžánu po proběhlých prezidentských volbách, ale přibližuje i každodenní život Ázerbájdžánců. Proto bude součástí akce i povídání o specifikách ázerbájdžánské kuchyně, které bude zakončeno ochutnávkou místních specialit ve studentském klubu Krmítko na FSS. Nad otázkou legitimity současného vedení ázerbájdžánského státu, porušování lidských práv, či perspektivou demokratického vývoje v této zemi bude (od 18:00 na FSS MU) diskutovat novinářka Petruška Šustrová s ázerbájdžánským studentem politologie Dilbazim Eltayem. „V tento deň zároveň začne výstava fotografií nazvaná ‘Očima pozorovatelů‘. Objektívy fotoaparátov zachytili všetko - od všedných situácií, cez vypäté momenty z protivládnych demonštrácií, až po orwellovský kult osobnosti bývalého prezidenta a jeho syna“ doplňuje kurátorka výstavy Katarína Potfajová.

Středeční program Dnů Kavkazu je ve znamení Gruzie. V této zemi po vlně masových protestů kvůli zfalšovaným parlamentním volbám před dvěma týdny odstoupil dosavadní prezident Eduard Ševarnadze a moci v zemi se ujala opozice. O pozadí těchto událostí i o možných perspektivách bude s návštěvníky besedovat gruzínský student politologie Vachtang Darčiašvili (od 18:00 na FSS MU). Besedě bude předcházet ochutnávka gruzínských pokrmů.

Další kavkazská země – Arménie – se představí v pátečním programu, který bude probíhat v Kavárně Podivný Hamlet. Po shlédnutí dokumentu ZEMĚ TARONA o kultuře západní Arménie se uskuteční benefiční koncert bývalého člena arménské filharmonie Melykiana, který zahraje arménské lidové písně.

„Problémy Kavkazanů se mohou řadě lidí u nás zdát příliš vzdálené. Jde však o problémy obyčejných lidí, kteří v důsledku války nebo politické nestability ztratili domov, základní životní jistoty, přišli o příbuzné a řada z nich nyní hledá pomoc i v ČR. Chceme ukázat, že je možné těmto lidem pomoci a že řada jednotlivců i skupin tak již činí.“ říká Jiří Koželouh z Amnesty International. Program festivalu zakončí sobotní dětské dopoledne v pobytovém středisku Zastávka u Brna. Skupina dobrovolníků připravila program her, soutěží a zájmových kroužků pro děti cizinců, kteří požádali v České republice o azyl. Těmto dětem je také určen výtěžek veřejné finanční sbírky, jejíž výše navíc bude zdvojnásobena příspěvkem Nadace Divoké husy.

Bližší informace: Milan Štefanec, 605 239 579, Katarína Potfajová, potfajov@fss.muni.cz, Jiří Koželouh, 723 559 495

Seznam osobností a hostů Dnů Kavkazu v Brně, kteří jsou k dispozici pro rozhovory do médií:

Čečenští uprchlíci z pobytového střediska Zastávka u Brna, kterým hrozí vyhoštění z ČR. K dispozici v pondělí 8. 12.

Stanislav Krupař – brněnský fotograf, který fotil pro agenturu Zeitenspiegel během jara 2003 v uprchlických táborech v Ingušsku. Za svoji fotovýstavu získal 3. místo na Czech Press Photo 2003 v kategorii Reportáže. K dispozici v pondělí 8. 12.

Petr Kostohryz - vedoucí humanitární mise společnosti Člověk v tísni při ČT v Ingušsku a Čečensku, k dispozici v pondělí 8. 12.

Petruška Šustrová – novinářka, pozorovatelka OBSE voleb v Gruzii a Ázerbájdžánu, k dispozici v úterý 9. 12.

Dilbazy Eltay – ázerbájdžánský student brněnské Fakulty sociálních studií MU, oboru mezinárodních vztahů a politologie, k dispozici v úterý 9. 12.

Keti Popiashvili – gruzínská pracovnice Hnutí DUHA v programu Mezinárodní energetické brigády.

Martin Váně – koordinátor projektu adopce čečenských děti na dálku Sdružení Česká katolická charita. K dispozici ve čtvrtek 11. 12.

V případě zájmu o zprostředkování rozhovoru kontaktujte Milana Štefance, NESEHNUTÍ, 605 239 579.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související odkazy
Program Dnů Kavkazu

Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz