Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Konference na téma Žena a média

26. 11. 2003 - PRAHA [Econnect]

24.listopadu 2003 se na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR konala konference Ženy a média. Pořádající organizací byla prospěšná společnost Gender studies, zášťitu nad akcí převzala Anna Čurdová, poslankyně a předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti.

Obecně prospěšná společnost Gender Studies zveřejnila výsledky ročního projektu Žena a média a za finanční podpory německé nadace Friedrich Ebert Stiftung se podařilo uskutečnit celodenní konferenci. Cílem projektu bylo odpovědět na otázky: jakým způsobem česká média ženu prezentují a jak lze tento obraz měnit. Konferenci moderovala Marie Chřibková, majitelka nakladatelství One Woman Press, a Michaela Marksová-Tominová, PR ředitelka o.p.s. Gender Studies.

Výchozí data připravila firma InnoVatio, která provádí ve spolupráci s Gender Studies a s Českou televizí kontinuální obsahovou analýzu českých médií. Výsledky výzkumu zaměřeného na obraz žen ve zpravodajství nejsou povzbudivé, ani překvapující: V hlavní zpravodajské relaci veřejnoprávních médií je poměr prezentovaných žen k prezentovaným mužům 1 : 4. Nejčastěji zmiňovanými ženami jsou političky (Marie Součková, Petra Buzková a Hana Marvanová) a tiskové mluvčí. Ženy bývají reflektovány více v privátních rolích, než v rolích společenských (téměř bez povšimnutí zůstávají například komunální političky, či ženy expertky). Česká televize prezentuje převážně ženy ve zralém věku (35 – 49 let), soukromé stanice se orientují na kategorii mladší (20 - 34 let). 6eny nejsou skoro vůbec zvány do diskusních pořadů: mezi hosty pořadu Špona (ČT) tvoří ženy pouhá 3 procenta, nejvíce prostoru jim dává televize Prima v Nedělní partii (14 procent).

Anna Čurdová mluvila o zkušenostech z parlamentu. „Ženská témata“, podle Čurdové, poslance nezajímají: „Novelu zákona o domácím násilí jsme v parlamentu projednávali asi půl hodiny… Poslance více zajímá stavba obchvatu.“ Problém vidí v malém zastoupení žen ve vysoké politice a jako řešení navrhuje kvótní systém.

Z pozice ženy novinářky přišly diskutovat zástupkyně českých médií: Silvie Blechová z Lidových novin, Hana Hikelová z Českého rozhlasu a Magdalena Frouzová z televize Nova. Shodly se na tom, že výběr témat nezáleží na libovůli redaktora, ale především na dobré agendě, tedy na drahých tiskových konferencích. Hana Hikelová připomněla, že genderovou problematiku neobjevili čeští novináři, ale že se jí byli nuceni zabývat až v rámci požadavků ze strany Evropské unie. O tom, jestli by nastala v podobě našich médií radikální změna, kdyby se role šéfredaktorek chopily ženy, všechny panelistky pochybují. Témata prý nastoluje hlavně společenská poptávka. Vystoupení Jaroslava Šonka, který přednáší na Evropské akademii v Berlíně a na Fakultě sociálních věd v Praze, mělo svěží rytmus. Varoval před budováním umělého konfliktu mezi muži a ženami: „Poprosil bych, aby se jakákoli pitomost neoznačovala jako „mužské pravidlo“, ale tím pravým slovem… Dovolte a pomožte i mužům se vyvíjet, protože pak by společnost mužů a žen mohla vypadat rozumně.“ Mluvil o nebezpečí jazykové bariéry mezi češtinou a němčinou, ale i o chybách pramenících z neznalosti významu slov. „Naše popisy reality jsou nepřeložitelné, pokud se o jejich přeložitelnost nebudeme starat.“

Na konferenci přijely i hostky z Rakouska a Slovinska. Gerti Eilmsteiner-Saxinger představila alternativní feministické médium Milena news a zajímavý projekt spočívající ve vybudování sítě novinářek, které si vzájemně pomáhají a předávají informace. Socioložka Majda Hrženjak popsala feminizaci slovinských médií. „Změny lze dosáhnout jen vzděláváním novinářů a novinářek,“ řekla.

Závěrem zaznělo několik doporučení směrem k pracovníkům médií a politikům. Alena Králíková z Gender Studies připomněla, že musíme přestat odddělovat mužská a ženská témata, mužské a ženské společenské role, že je třeba aktivně se účastnit diskuse, bojovat proti zneužívání ženského těla v reklamě a provádět genderovou analýzu textů, autorství a cílových skupin.

Škoda, že se semináře v Poslanecké sněmovně povinně neúčastnili všichni politici a mediální pracovníci. Zajímavé postřehy si tak vyslechli opět pouze ti, které téma feminismu a genderu zajímá. Více jak stovka návštěvníků dnešní konference nám budiž útěchou.


Zuzana Patočková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

26. 11. 2003
1. 12. 2003
26. 11. 2003
27. 11. 2003
28. 11. 2003
Lepší řešeníMatěj Šuster
1. 12. 2003
1. 12. 2003
tstsclovek
2. 12. 2003
2. 12. 2003
Eliško,Matěj
2. 12. 2003
3. 12. 2003
No jo,Matěj
4. 12. 2003
4. 12. 2003
4. 12. 2003
5. 12. 2003
8. 12. 2003
??eliska
28. 11. 2003
hmmclovek
28. 11. 2003
reklamaclovek
28. 11. 2003
ReklamaMatěj
1. 12. 2003
1. 12. 2003
:)clovek

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz