Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Postižení vyzvou vládu k neschválení návrhu sociálního zákona

27. 10. 2003
[Radio Praha] -


Národní rada zdravotně postižených ČR chce dopisem vyzvat ministry, aby na jednání vlády nepodpořili návrh zákona o sociálních službách. Pro handicapované je totiž norma, kterou připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí, zcela nepřijatelná. Novinářům to v pátek řekl předseda rady Václav Krása. Podle mluvčí ministerstva Kateřiny Prejdové ale resort podporuje takový model zákona, který lidem umožní rovný přístup k pomoci a svobodnou volbu druhu, místa a poskytovatele služby.

Kabinet by se měl návrhem zákona zabývat na svém středečním zasedání. "Národní rada je zděšena z toho, že vláda tento návrh zákona bude projednávat. Všechny organizace, které jej připomínkovaly, jej považují za špatný," uvedl Krása. Také vládní legislativní rada kabinetu doporučila, aby návrh v nynější podobě neschválil. Podle ní by měla vláda ministru Zdeňku Škromachovi nechat vypracovat novou normu a předložit do konce března 2004.

V současnosti handicapovaný dostane na nákup sociálních služeb státní příspěvek 1600 korun měsíčně, za rok tedy necelých 20.000 korun. V ústavu ale vyčerpá ročně 80.000 až 120.000 korun, upřesnil Krása. Podle něj návrh zákona oblast financování nezahrnuje. Neobsahuje ani kritéria pro nárok na sociální služby. Národní rada trvá na tom, aby měl postižený možnost si službu vybrat a zaplatit. Prostředky by tak neměly putovat do ústavů, ale přímo ke klientovi.

Podle mluvčí ministerstva ale resort podporuje takový model zákona, který umožní rovný přístup k pomoci a svobodnou volbu druhu, místa i poskytovatele služby. Přímý příspěvek na péči, tedy na nákup sociálních služeb, upraví podle Prejdové zákon o hmotné nouzi. Jeho text by měla mít vláda na stole do konce června 2004. "Pokud by došlo k převedení prostředků na provoz sociálních služeb na příspěvek na péči, mohlo by dojít ke značnému snížení jejich dostupnosti a kvality," uvedla mluvčí.

Národní rada prosazuje model služeb, fungující v Německu, Rakousku i na Slovensku. Ministerstvo vycházelo při tvorbě návrhu z reformy veřejné správy a o způsobu a výši financí by měly místo státu rozhodovat kraje a obce. "Vycházíme přitom z faktu, že kraje a obce znají situaci v regionu mnohem lépe a vědí mnohem lépe, jak se o své občany postarat," uvedla mluvčí.

Proti návrhu zákona sociálních služeb protestovali zdravotně postižení již koncem června před Úřadem vlády. Sepsali proti němu i petici, kterou podepsalo na 15.000 lidí. Podle Krásy je národní rada připravena k dalším protestním akcím.



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Informační partneři Zpravodajství ECN
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz