Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Staráte se o blízké a nevíte si rady? Pomoc najdete i na internetu

26. 9. 2003 - PRAHA [Econnect]

-www.pecujici.cz-
-www.pecujici.cz-

Pečují o staré rodiče, dlouhodobě nemocnou kamarádku, postiženého partnera, nemohoucího známého: nepovažují sami sebe za pečovatele, ale ve skutečnosti jimi jsou a často potřebují podporu – jak vzájemnou, tak odbornou. Právě neprofesionálním pečujícím lidem je určen nový portál www.pecujici.cz. Ten nabízí poradnu, příručky ke stažení i přehled zajímavých publikací, důležité informace pomůže najít slovníček pojmů, nechybí ani kalendář akcí a diskusní fórum.

Otázky a odpovědi

Stránky chtějí být pomocníkem laických pečujících a mostem k vytváření svépomocných skupin a center pečujících osob, zároveň mají podpořit prestiž neprofesionálních pečovatelů. Jejich situace může být často nedoceněná, jakkoli bývá obtížná: "Starám se o svou babičku, má mírné poruchy paměti, je více méně nepohyblivá a je problém, že neudrží stolici." – "Moje maminka má revmatismem zcela deformované prsty na rukou, což jí občas znemožňuje otevírání dveří, u klíče je malá páka... Je nějaké řešení?" – "Moje známá má devadesátiletou babičku s cukrovkou a ta není schopna se sama o sebe postarat, navíc ani nekomunikuje s okolím, jen výjimečně." S takovými každodenními starostmi se na on-line poradnu obrátili její první klienti – jim poskytnutá rada však může nejen pomoci dalším, které trápí podobná situace, ale třeba také dodat sílu k péči o nemohoucího člena rodiny.

"Věříme, že stránky www.pecujici.cz se stanou zdrojem snadno dostupných a přehledně uspořádaných informací týkajících se nejen péče o starší, dlouhodobě nemocné," uvádí MUDr. Tamara Tošnerová z centra pro poruchy paměti Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, která prostřednictvím on-line poradny pomáhá hledat východisko ze situací, s nimiž si pečující nedokážou sami poradit. Pokud návštěvníci nenajdou potřebnou radu či informaci přímo na portálu, je jim k dispozici bohatý seznam odkazů na další stránky v internetu, především ze zdravotní a sociální oblasti.

Web přístupný každému

Na přípravě struktury i obsahu stránek se podílel i Econnect. Použity jsou moderní technologie pro tvorbu stránek ulehčující práci jak editorům a tvůrcům webu, tak i jeho návštěvníkům. Layout stránek – tedy rozvržení prvků – využívá kaskádových stylů (CSS), díky kterým je možné plně oddělit obsah stránek od grafické podoby. To mimo jiné zvyšuje přehlednost HTML kódu, jeho datovou velikost a efektivitu indexování stránek fulltextovými vyhledávači. Díky CSS je také možné uživatelům nabídnout pokročilé funkce, jakými jsou například optimalizace stránek pro tisk (automaticky se stránka vytiskne bez zbytečných menu a barevných podkladů) či personalizaci stránek (návštěvník si podle svých potřeb může přizpůsobit velikost písma či barevnost webu).

Použití publikačního nástroje Toolkit zase usnadňuje práci s obsahem webu. Vkládání textů a jejich editaci tak zvládne absolutní laik bez nutnosti znát magické internetové formule jako HTML nebo FTP. Rovněž nastavení sdílení obsahu mezi jednotlivými stránkami - anebo dokonce mezi jinými weby, které Toolkit využívají – je pro tento nástroj hračka.


Jana Sobotková
Martin Hladík

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

Jana Sobotková

Autorka je redaktorkou Econnectu pro lidská práva, sociální oblast a gender.

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Informační partneři Econnectu pro sociální oblast

Infoposel
Infoposel
Romano Vodi
Romano Vodi - informační portál provozovaný sdružením Romea

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz