Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Likvidace běloruské Unie sdružení dětí a mládeže vyvolala protesty

14. 2. 2006 - PRAHA [Econnect / Česká rada dětí a mládeže]

Unii sdružení dětí a mládeže nechal v minulém týdnu zlikvidovat běloruský režim prezidenta Lukašenka. Běloruská platforma mládežnických organizací byla viněna z podpory podvratných myšlenek. K rozhodnutí došel soud po pouhý týden trvajícím přelíčení, v době předvolební prezidentské kampaně. Proti tomuto kroku protestuje i Česká rada dětí a mládeže.

Sdružení dnes odeslalo na běloruskou ambasádu otevřený dopis, ve kterém vyjadřuje rozhořčení a protest proti událostem z minulého týdne. "Udivuje nás rychlost líčení u Nejvyššího soudu, když od jeho zahájení 28. 1. do vynesení rozsudku 6. 2. uběhl jen týden, i důvody uváděné běloruským ministerstvem spravedlnosti pro likvidaci této demokratické organizace," uvádí se v dopise.

Běloruské úřady se na činnost Unie sdružení dětí a mládeže (RADA) zaměřily poté, co v prosinci 2005 zorganizovala Fórum nezávislých organizací mládeže v Běloruské republice. "Zástupci Ministerstva spravedlnosti argumentovali, že činnost RADA zasahuje do vnitřních záležitostí oficiálních struktur státu. Zejména zdůrazňovali, že RADA podporuje podvratné myšlenky alternativní politiky vůči mládeži a možnosti zavedení evropského modelu přístupů vůči mládeži v Bělorusku," uvedl předseda České rady dětí a mládeže.

Svůj protest proti tomuto kroku vyjádřilo Evropské fórum mládeže, které nyní zkoumá možnost založení nezávislé nadace na podporu občanských iniciativ mládeže v Bělorusku. Vyzvalo všechny mezinárodní instituce a vlády k odsouzení tohoto činu. "Rada mládeže může být zlikvidována, ale demokratické iniciativy mládeže nikdy zrušit nelze," řekl Renaldas Vaisbrodas, prezident Evropského fóra mládeže. "Vyzýváme všechny naše členské organizace k zorganizování klidných protestních aktivit 14. února a vyjádření podpory mladým lidem Běloruska," uvedl.

Soudní rozhodnutí, učiněné v čase kampaně před prezidentskými volbami, považuje Česká rada dětí a mládeže za bezprecedentní přímý útok na základy demokracie. "Toto soudní rozhodnutí upírá demokraticky smýšlejícím mladým lidem v Bělorusku, jež Česká rada dětí a mládeže plně podporuje, právo na svobodné sdružování a vyjadřování svých názorů," píše se v dopise. Česká rada dětí a mládeže zároveň vyzývá své členské organizace, aby podpořily partnerská sdružení dětí a mládeže v Bělorusku v úsilí o výchovu k občanským postojům, nezbytným pro demokratický vývoj jejich země.


Jana Sobotková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Jana Sobotková

Autorka je redaktorkou Econnectu pro lidská práva, sociální oblast a gender.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz