Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Český i evropský den bez aut a Evropský týden mobility vyzývají: Nechte auto doma!

3. 9. 2003 - PRAHA [Děti Země / MŽP / Econnect]

Druhá polovina září bude již tradičně patřit propagaci a akcím na podporu udržitelných způsobů dopravy. ČR se opět připojí k Evropskému týdnu mobility (ETM) - 16.-22.září a Evropskému dni bez aut (EDBA) - 22. září, Děti Země již pojedenácté vyhlásily na 19. září český Den bez aut (DBA). Připojit se mohou obce, města i každý z nás. Cílem akcí je upozornit na škodlivost utomobilové dopravy ve městech, podpořit veřejnou dopravu, cyklistiku a chůzi ve městech a také povzbudit vztah lidí ke svému městu.

Evropský den bez aut aneb Ve městě bez mého automobilu

Vznik Evropského dne bez aut (EDBA) iniciovala Evropská komise v roce 2000 a od té doby patří k významným dnům Evropy v ochraně životního prostředí. EDBA má stálý termín, kterým je 22. září. Tento den se ve městech pro automobilovou dopravu uzavře na několik hodin určitá jeho část, v níž pak probíhají nejrůznější aktivity. Cílem je více informovat o výhodách MHD, veřejné dopravy silniční i železniční, cyklistiky a chůze a povzbudit tak aktivní vztah občanů a občanských sdružení ke svému městu. EDBA se mohou zúčastnit jen ta města, která svým podpisem pod Chartu splní základní podmínky. Letošní čtvrtý ročník má opět název "Ve městě bez mého automobilu", motto je "Dostupnost pro všechny"

Evropský týden mobility

Loni Evropská komise jako novinku podpořila iniciativu evropských nevládních i vládních organizací a na týden od 16. září do 22. září vyhlásila 1. ročník Evropského týdne mobility (ETM). Ten má opět stabilní termín - 16. až 22. září. Jeho vyvrcholením je již uvedený EDBA. Mottem celé akce je v letošním roce heslo "Dostupnost města pro všechny", takže mnoho akcí, pořádaných ve dnech 16. - 22. září bude určeno jak rodinám s malými dětmi, tak starším občanům a lidem s postižením. Více informací lze získat na internetových stránkách www.22september.org a www.env.cz.

Český Den bez aut: "Budoucnost patří šetrné dopravě"

Děti Země letos již pojedenácté vyhlásily na pátek 19. září český Den bez aut (DBA). DBA se koná se vždy v pátek, v roce 2001 však změnil měsíc konání - z původního listopadu na září.. Hlavním cílem Dne bez aut je aspoň jednou v roce systematicky, masově a mediálně upozornit na trvalé poškozování našeho zdraví a života automobilovou dopravou ve městech. Proto Děti Země vyzývají v tento den nebo i v týdnu od pondělí do neděle, uspořádat jakoukoliv aktivitu od osvětové až po radikální na podporu veřejné dopravy, cyklistiky a chůze a tím na jednoznačně negativní vliv automobilismu upozornit. K akci se mohou připojit i jednotliví občané, pokud se na tento den prostřednictvím výzvy "Nechte auto doma!" zřeknou jízdy automobilem. Letošní motto DBA zní "Budoucnost patří šetrné dopravě!". Letos budou aktivity u příležitosti DBA probíhat od 15. září do neděle 21. září, přičemž ty hlavní pak v pátek 19. září, kdy končí výzva "Nechte auto doma!". Více informací je na internetové stránce www.detizeme.cz/denbezaut.

Jaké jsou mezi akcemi souvislosti? Čím se od sebe liší?

U obou evropských akcí vychází hlavní úsilí z měst a obcí, které si připraví ve spolupráci s občany a nevládními organizacemi program a ten potom uskuteční. V praxi je optimální, když v jednotlivých městech na základě vzájemné dohody mezi organizátory proběhne jen jeden typ akcí - evropských nebo českých, tj. hlavní veřejné aktivity buď v pátek (pokud se město připojí k českému DBA) nebo v pondělí (pokud se město zapojí do celoevropských akcí). Petiční výzva "Nechte auto doma!" je určená všem a s ničím tak nekoliduje.

Zástupci měst v rámci EDBA a ETM mohou nejen upozorňovat na dopravní problémy jejich města, ale zároveň tak ukazují tváří v tvář svým občanům a voličům i ochotu o dopravní problematice otevřeně jednat a nést za ni zodpovědnost. Od občanů mohou města získat užitečné podněty pro budoucí rozvoj udržitelné dopravy.

K EDBA a ETM se města závazně hlásí podpisem Charty EDBA a ETM. Podpisem se zavazují k uspořádání naplánovaných akcí. Přistoupení k Chartě proto města projednávají v Radě či zastupitelstvu a přistupují k ní uvážlivě.

K českému Dni bez aut se města, nestátní a státní organizace připojují pouhým uspořádáním jakéhokoliv druhu veřejné aktivity bez omezení, jednotlivci pak podporou výzvy "Nechte auto doma". Splnění účasti je tak mnohem snadnější, zvláště pro občanská sdružení. Města si také mohou napřed vyzkoušet tento typ a pak přejít na pořádání EDBA či dokonce ETM.

Kdo se letos zapojí, kde se uskuteční akce

K EDBA se dosud letos přihlásilo třináct českých a moravských měst, a z nich deset se zapojí rovněž do ETM. K oběma akcím se zatím přihlásila města Bohumín, Boskovice, České Budějovice, Hlučín, Hodonín, Chrudim, Kroměříž, Letovice, Olomouc, a Vsetín. Pouze k EDBA se připojí Karviná, Prostějov a Velké Meziříčí. O účasti uvažují ještě další města, jiná se rozhodla letos EDBA a ETM pouze podpořit několika akcemi (například Praha, Třebíč,Veselí na Moravě). Podrobnosti o akcích najdete v tiskové zprávě MŽP.

K českému DBA jsou zatím ohlášeny akce v Praze, Brně a České Třebové. Podrobnosti o akcích najdete na stránce Dětí Země. K výzvě "Nechte auto doma" se může připojit každý. Můžete tak učinit na zvláštní internetové stránce.

Pohled do minulosti

Vůbec první Den bez aut v ČR proběhl 15. 11. 1991 na základě výzvy nizozemské Evropské mládežnické organizace pro les (EYFA). Akce zorganizovalo pět ekologických sdružení v Praze a v Brně. Od roku 1995 mají v ČR hlavní iniciativu Děti Země.

Od roku 2002 koordinuje Ministerstvo životního prostředí evropské akce k EDBA. Vzorem EDBA byla stejná akce ve 35 francouzských městech v roce 1998 a následně v roce 1999 v 66 francouzských a 92 italských městech.

Loni se všech typů Dní bez aut v ČR zúčastnilo v 85 městech rekordních 290 subjektů, z toho bylo 96 občanských sdružení. K českému DBA se připojilo 73 měst. Ve čtrnácti městech byla jízda v prostředcích MHD zdarma. K výzvě "Nechte auto doma!" se připojilo 1.201 osobností, z nichž 129 bylo zastupitelů ve 40 městech.


Alena Mejstříková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Alena Mejstříková

Autorka je redaktorka zpravodajství ECN a koordinátorka projektů.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz