Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ve Starých Střešovicích je opět klid - "samozvanci a ztroskotanci" byli přemoženi

28. 7. 2003 -, Econnect

-Tisková zpráva Spolku Medáků a Ochotnická jednoty Lípy slovanské-
-Tisková zpráva Spolku Medáků a Ochotnická jednoty Lípy slovanské-
V pátek v brzkých ranních hodinách vyklidili zástupci Prahy 6 dva domky ve Starých Střešovicích. Ty několik let nelegálně užíval nejprve Spolek Medáků a v posledních několika měsících Ochotnická jednota Lípa slovanská. Nabízíme vám koláž z tiskových zpráv obou stran sporu. Tiskovou zprávu Městské části Praha 6 z 27. července doporučujeme však pro její výjimečný styl přečíst v originálním znění celou a případně porovnat s tímto textem...

Praha 6: Po několika letech prožili občané Starých Střešovic v Praze 6 první víkend bez squatterů. V pátek ráno totiž provedl právní zástupce Městské části Praha 6 spolu s exekutorským úřadem pro Prahu 6 převzetí majetku městské části. Jedná se o dva domky ve Starých Střešovicích, ul. Starostřešovická č.p. 79 a č.p. 96, který od roku 1998 dosud nelegálně užíval Spolek Medáků a Ochotnická jednota Lípa slovanská. Převzetí monitorovala Policie České republiky.

Praha 6: Při příchodu exekutora se v domcích zdržovaly tři osoby, které na slovní výzvu domky opustily i se svými osobními věcmi. Zbytek vybavení byl po kompletním zaevidování odvezen do skladu exekutorského úřadu. Převzetí domků proběhlo bez incidentů a narušení veřejného klidu.

Medáci & Lípa: V pátek 25. července v brzkých ranních hodinách vtrhla do dvou domků ve starých Střešovicích policie, doprovázená starostou Prahy 6 Tomášem Chalupou a vyklidila občanské sdružení Podpůrná ochotnická jednota Lípa slovanská. Protože vyklizení neproběhlo na základě soudního rozhodnutí, šlo o svévolný a nezákonný akt. Policie při zákroku fyzicky napadla jednoho novináře a v rozporu se zákonem zabránila majitelům odnést si své věci. Lípa slovanská zvažuje podání trestních oznámení a připravuje akce občanské neposlušnosti.

Praha 6: „Střešovice jsou krásnou rezidenční čtvrtí Prahy 6. Kdysi bývaly i klidným místem, dokud se v něm nerozhořel spor s nelegálními nájemníky. Jsem rád, že se nám po několika letech podařilo domoci se svého práva a věřím, že si střešovičtí konečně oddechli," konstatoval starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Právě o podporu místních lidí se squatteři často opírali při zdůvodňování svého nelegálního pobytu v domcích. Nyní ale i u těchto obyvatel ztratili své poslední sympatizanty. Starousedlíci, jejichž rodiny žijí ve Starých Střešovicích více než sto let totiž minulý týden poslali petici starostovi Chalupovi, aby zajistil urychlené vyklizení střešovických domků obsazených „černými pasažéry".

Kvůli squatterům musel cukrář zavřít cukrárnu nebo stavěl cukrář bez povolení a vyšetřovala jej policie?

Praha 6: "Musím říct, že mi tu squatteři jako sousedi chybět nebudou", vysvětlil své rozhořčení majitel místní tradiční firmy na výrobu uzenin Tomáš Hudera mladší. „Báli jsme se nechat na ulici zaparkované auto. Navíc se tu neuvěřitelně rozmohlo sprejerství", sdělil Rostislav Sovička a dodal: „To, jak to vyřešila radnice, se mělo stát už dávno. I tak ale musím radním poděkovat, že pochopili zbytečnost jakýchkoliv vyjednávání s někým, kdo porušuje jeden zákon za druhým a k exekuci se nakonec rozhodli." Provozovatel cukrárny Milan Zocher mladší s nelibostí vzpomíná, jak kvůli „divným" návštěvníkům akcí pořádaných squattery musel zavřít cukrárnu: „Chodili ke mně na záchod a bohužel jsem si všiml, že řada maminek s dětmi, které jely do cukrárny, poté co je uviděly, tak se rozhodly jít jinam. Taky mi vadilo, že se v těch domcích vybíralo vstupné, prodával alkohol a cigarety, aniž by na cokoliv z toho tam někdo měl živnostenské povolení."

Medáci & Lípa: „Mnoho domů ve starých Střešovicích bylo v posledních letech postaveno zcela bez stavebního povolení nebo v rozporu s ním. Pokud mají takové aktivity politickou podporu, stavebník dostane pokutu v řádu pár tisíc korun a vše je jako by v pořádku.“ Jako odstrašující příklad Skalský uvádí stavbu třípodlažního penzionu s cukrárnou podnikatele Milana Zochera, která vyrostla zcela bez povolení v loňském roce. „Podnikatel Zocher nejenže stavěl bez povolení, dokonce nabízel úplatky sousedům, kteří se proti černé stavbě bránili, poté jim vyhrožoval násilím. Věc šetřila policie, avšak na obvodním úřadu se tvářili, že je všechno v pořádku.“ Podle údajů z katastru nemovitostí vlastní tentýž podnikatel ve Střešovicích nejméně tři další komerční objekty, které byly postaveny v rozporu s povolením.

Zástupci Prahy 6 slibují keramické dílny, divadelní představení a festivaly

Praha 6: Teprve po převzetí majetku Městské části Praha 6 může radnice nechat zpracovat projektovou dokumentaci na rekonstrukci obou objektů. Opravy proběhnou přesně podle vypracované urbanistické studie, kterou před několika lety zpracoval doc. Mužík. Domky budou sloužit nejen k bydlení, ale také pro účely nejširší veřejnosti. Nájemci totiž v souladu s podmínkami výběrového řízení mají povinnost nabídnout nejrůznější formy kulturní činnosti nejen obyvatelům Starých Střešovic, ale také jejich návštěvníkům.

Medáci & Lípa: Podle Martina Skalského, zakladatele Spolku Medáků, radnice sleduje pragmatický cíl. „Staré Střešovice budou od září pod památkovou ochranou, což je v rozporu se záměrem úřadu přetvořit oblast v luxusní rezidenční zónu. Víme o tom, že Úřad Prahy 6 se chystá oba domky ve Starostřešovické ulici přestavět takovým způsobem, že jejich historická hodnota bude zcela zničena. Pokud by to úřad nestihnul do září, už by to nestihnul nikdy. Nezískal by povolení památkářů.“

Praha 6: V objektu č. p. 79 bude působit společnost Regenerace a v objektu č. p. 96 pan Klíma a paní Kopecká. V obou domcích budou podle svých projektů každý zvlášť, ale i společně, nabízet například služby keramické dílny a provozovat prodejnu keramických výrobků. Kromě toho zde budou organizovány společenské kurzy, divadelní představení, festivaly, výstavy a workshopy.

Medáci & Lípa: Údajné kulturní využití objektů, kterým se obvodní úřad zaštiťuje, je podle Skalského jen zástěrka. „Nezávislé posudky, které jsme nechali zpracovat, prokázaly, že projekt Tomáše Klímy je napsán velmi obecně a vůbec neuvádí typ ani rozsah kulturní činnosti. Někteří z uváděných partnerů z umělecké skupiny Tvrdohlaví dokonce ani nevěděli, že mají na projektu spolupracovat.“ Druhý z domků pak má sloužit jako redakce časopisu Regenerace. „Že nejde o kulturní, nýbrž o čistě komerční využití, není snad ani potřebné vysvětlovat,“ doplnil Skalský.

Medáci & Lípa: „Lípa slovanská zdaleka nekončí se svou činností,“ říká Tereza Budková. „Naším programem je nekomerční kultura, akce pro všechny generace, rozvíjení místních sousedských vztahů a budování zázemí pro začínající umělce a mladé lidi vůbec. To jsou oblasti, kterým obvodní úřad Prahy 6 nerozumí a rozumět nechce.“ Tím, že zničil zázemí občanského sdružení ve Střešovicích, podle Budkové úřad nezničil chuť mladých lidí tvořit a prosadit se v dnešní době plné komerce a netolerance.

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz