Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Británie odvolává zóny pro azylanty

23. 6. 2003
[BBC] -


Británie stáhla svůj kontroverzní návrh určený Evropské unii, podle něhož měli být uprchlíci usilující o získlání azylu v unii, drženi blíže dějišť konfliktů. Plán počítal s ustavením "ochranných zón", jak zní termín navržený Británií. Vzbudil kritiku ostatních zemí - například Německa a Švédska -, které uvedly, že britský záměr neodpovídá mezinárodním závazkům, podle nichž má EU uprchlíkům poskytnout bezpečná útočiště.

Ke stažení návrhu se rozhodl premiér Tony Blair přímo na summitu EU poblíž Soluně. K návrhu se kriticky vyjádřila rovněž agentura OSN pro záležitosti uprchlíků. Jak z Londýna uvádí Michal Růžička, Velká Británie hodlá i přes výhrady některých evropských zemí projekt vyzkoušet: "Britský premiér Tony Blair musel být první den v Řecku zklamán. Vyslechl si vážné výhrady několika evropských kolegů - a návrh na zřízení uprchlických táborů blízko ohnisek konfliktů raději stáhl.

Plán zdržet žadatele o azyl v táborech mimo území Evropské unie, než se jejich žádosti vyřídí, podporují kromě Británie ještě Dánsko, Rakousko, Irsko a Nizozemsko. Právě s těmito zeměmi teď Británie povede dvojstranná jednání, - s cílem vybudovat první zkušební tábor na africkém kontinentu, a získat pro něj podporu OSN."

Mluvčí Evropské komise dodal, že na summitu zřejmě projde návrh méně kontroverzních opatření, včetně posílení hraničních kontrol a harmonizace azylových řízení v členských zemích. Zpravodaj BBC na summitu připomíná, že vlády členských zemí Unie jsou pod tlakem voličů žádajících snížení počtů uprchlíků přicházejících do Evropy.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Informační partneři Zpravodajství ECN
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz