Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Měsíc Internetu pošesté: Zájem veřejnosti neklesá, ale naopak vzrostl

4.4.2003
Praha [BMI sdružení]
Autor: Jaroslav Winter

Jestliže se v roce 1998, kdy byl u nás poprvé vyhlášen březen měsícem Internetu, odhadoval počet uživatelů na 250 000, dnes má zkušenost s Internetem již desetkrát tolik obyvatel České republiky. Přesto neztratil projekt Březen – měsíc Internetu na významu ani v 6. ročníku, který organizovalo opět BMI sdružení, záštitu nad ním převzala Delegace Evropské komise v ČR a hlavními partnery byly Česká pošta, České radiokomunikace, DIGI TRADE a LMC, mediálními partnery Atlas.cz, BertelsmannSpringer CZ, Český rozhlas, ČTK, IDG Czech a Právo, odborným partnerem ICZ. Prokázaly to desítky tisíc zájemců, kteří využili pestré programové nabídky 275 knihoven po celé republice a přišli se seznámit s možnostmi tohoto média. Velkému zájmu veřejnosti se těšily také specializované konference, které byly určeny pro různé skupiny zkušenějších uživatelů.

Například 6. ročník konference Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové ohlásil rekordní počet 1853 akreditovaných účastníků a mimořádný zájem byl i mezi tuzemskými i zahraničními novináři. O další rekord se postarali zahraniční účastníci - přítomni byli odborníci i zástupci veřejné správy z 27 zemí. Podle zástupců Evropské komise spočívá význam konference především v tom, že se stala místem pravidelného setkávání a výměny zkušeností reprezentantů veřejné správy kandidátských zemí EU a řady dalších východoevropských a balkánských států.

Historicky nejvyšším počtem 216 účastníků nominačních soutěží se mohla pochlubit také dětská konference Junior Internet v Praze, která byla ve svém 4. ročníku rozšířena poprvé také o kategorii tvůrců do 18 let.
S ohledem na danou kapacitu 130 míst musela být pro mimořádný zájem ukončena registrace na konferenci INSPO 2003 – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, která proběhla v Kongresovém centru Praha. Konference prokázala, že Internet může být a v mnoha případech již je pro uživatele se zdravotním postižením nástrojem, který jim umožňuje překonávat jejich handicap, získávat přístup k informacím, komunikovat s ostatním světem, uplatnit vlastní schopnosti.

Mezeru v konferenční nabídce úspěšně vyplnil v Praze 1. ročník konference Webové služby ve zdravotnictví, který nabídl 150 účastníkům dostatek zajímavých témat na dvoudenní jednání Za úrovní z minulých let nezůstaly ani zlínská konference Internet a konkurenceschopnost podniku, pražská Fenomén e-learningu v současném vzdělávání a konference Internet do škol – a co s ním?, která proběhla na veletrhu Schola Nova v Praze.

O poslední rekord se postaralo 3508 dětí a 843 dospělí, kteří strávili z pátku 28.3. na sobotu 29. března nezapomenutelnou Noc s Andersenem, pořádanou Klubem dětských knihoven SKIP a BMI sdružením. Noc plná pohádek, dobrodružství, předčítání, soutěží, divadelních scének a dalších aktivit využívajících fantazie zúčastněných do krajnosti se uskutečnila na 151 místech, především v knihovnách, ale také ve školách, domech dětí, družinách a ústavech sociální péče. Bylo mezi nimi i sedm slovenských knihoven a čtyři bibliotéky z Polska.

Součástí Měsíce Internetu se stala Noc s Andersenem již potřetí proto, že právě Internet umožnil připravit v krátké době tak rozsáhlou akci, díky internetové konferenci si mohli účastníci sdělovat svoje zážitky z průběhu noci, portál Atlas zřídil pro děti hojně využívanou chatovací místnost, po Internetu poslal svoje hezké poselství dětem Marek Eben a přes Internet se zapojily děti také do soutěží, které pro ně připravily redakce časopisů Mateřídouška, Rodina a škola i Sdružení přátel Jaroslava Foglara s Bobří stopou.

Z pestré nabídky knihoven zaujaly i další akce, zvlášť velký zájem byl o individuální lekce Internetu pro seniory. Například v Krajské knihovně Karlovy Vary ze 212 účastníků školení bylo 182 seniorů. Přes 500 soutěžících se zapojilo do soutěžní hry Virtuální vlastivěda, jejímž prostřednictvím pořadatelé na Šumpersku chtěli upozornit na zajímavé webové stránky regionu, oslovit začínající zájemce o Internet a také zapojit malé knihovny v regionu, které v posledních dvou letech získaly připojení k Internetu.

Novinkou 6. ročníku BMI byla anketa o ceny Live.net, pořádaná společností S9 Company. Na otázky týkající se vstupu do EU a vztahu k Internetu mohli odpovídat jak uživatelé Internetu na adrese www.livenet.cz, tak účastníci hlavních konferencí prostřednictvím internetových terminálů. První cenu – sadu pro bezdrátové připojení v hodnotě 15 000 korun od společnosti Avaya - získal Jiří Nejman.

Tečku za měsícem Internetu udělala 4. dubna v Praze beseda s významnými osobnostmi u kulatého stolu na téma Česká republika na cestě k informační společnosti, jíž se BMI sdružení pokusilo tradičně otevřít některé nové, dosud opomíjené otázky týkající se využívání Internetu.

Hlavními partnery 6. ročníku projektu Březen – měsíc Internetu jsou Česká pošta, České radiokomunikace, DIGI TRADE a LMC (provozovatel www.jobs.cz a www.prace.cz). Mediálními partnery jsou Atlas.cz, BertelsmannSpringer CZ, Český rozhlas, ČTK, IDG Czech a Právo, odborným partnerem ICZ.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz