Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace žádá značení potravin ze zvířat krmených GMO

6. 1. 2006 - PRAHA [Greenpeace/Econnect]

Greenpeace se snaží získat 1 milion podpisů z celé Evropy pod petici žádající zavedení povinného značení výrobků ze zvířat krmených geneticky modifikovanými organismy (GMO). Chce tak zabránit nepozorovanému průniku geneticky upravených organismů do potravin prostřednictvím krmiva pro dobytek.

"V současné době není povinné označovat produkty živočišné výroby, jakými jsou maso, vejce a mléčné výrobky, které pocházejí ze zvířat krmených krmivem s obsahem GMO. Tato mezera v legislativě vede k tomu, že spotřebitelé nemají o potravinách veškeré informace. Přitom pouze důsledné označování výrobků nám může zaručit skutečnou svobodu výběru," uvedla Magdalena Klimovičová, odborný konzultant Greenpeace v oblasti GMO.

Pokud se Greenpeace podaří získat dostatečný počet podpisů z více členských zemí Evropské unie, bude se moci odvolat na legislativu EU a žádat, aby se otázka značení živočišných produtků ze zvířat krmených GMO dostala na pořad jednání Evropské komise. Petice bude Komisi předložena na jaře 2006.

Podle Greenpeace představuje geneticky modifikované krmivo vážné nebezpečí nejen pro potravinářství a potažmo pro spotřebitele, ale ještě více pro životní prostředí, původní krajinu a tradiční zemědělství. GM plodiny jsou výsledkem agresivního velkokapacitního zemědělství, které ohrožuje jak přírodu, tak drobné zemědělce a které vede k dominanci několika málo nadnárodních korporací ve světové rostlinné výrobě.

"Dokonce i evropští farmáři se již stávají závislými na této špinavé produkci proteinových krmiv, která jsou ve stále větší míře převážena z jedné části světa do druhé. Pěstování GM plodin je naprosto neslučitelné se zodpovědným zemědělstvím a s výrobou kvalitních potravin," řekl výkonný ředitel Greenpeace Jiří Tutter.

"Vážné problémy již způsobuje pěstování GM krmiv v mnoha zemích mimo Evropu. Například v Argentině je důsledkem pěstování GM sóji, většinou určené pro západní trhy, rozsáhlá destrukce přírody a zemědělství. Expanze pěstování této plodiny má za následek nekontrolované kácení miliónů hektarů deštných pralesů a také vážný sociální dopad," dodal Tutter.

Tradiční pěstitelé a domorodí obyvatelé jsou často násilně vyháněni ze své půdy, kterou velké korporace potřebují pro rozšiřování GM produkce. Během posledních 10 let byla zemědělská výroba v Argentině zcela ovládnuta jedinou plodinou: GM Roundup Ready sójou vyrobenou agrochemickou společností Monsanto. Její obrovský negativní dopad na životní prostředí, společnost i hospodářství nemá v historii obdobu.

Problém GM plodin se týká také českého zemědělství a českého spotřebitele. Greenpeace ČR proto pokračuje ve své kampani proti GMO v potravinách na českých pultech. Zatímco se mnozí lidé domnívají, že mají díky povinnému značení šanci zjistit, které potraviny tyto organismy obsahují, ukazuje se stále zřetelněji, že GMO pronikají do našeho nákupního košíku tak říkajíc zadními vrátky – prostřednictvím krmiva pro dobytek i drůbež.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz