Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

O budoucnosti Pardubického kraje může rozhodnout každý

17.2.2003
BRNO [Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu]
Autor: Miroslav Patrik, tel: 603 574 289

Veřejné projednání konceptu územního plánu kraje je již příští týden.

Už skoro dva měsíce může každý občan posílat na krajský úřad připomínky k novému konceptu Pardubického kraje, který je také posouzen z hlediska vlivů na životní prostředí. Oba materiály jsou veřejnosti k dispozici jak v Pardubicích a v České Třebové, tak na internetové stránce www.pardubickykraj.cz. Veřejné projednání se koná v pondělí 24. února od 12 hodin v Kulturním centru v České Třebové a v úterý 24. února od 9 hodin v Domě hudby v Pardubicích. Děti Země očekávají, že největší zájem občanů bude o trasu nové rychlostní silnice R35.

„Velmi vítáme, že veřejné projednávání proběhne ve dvou městech, protože koncept územního plánu má řadu ekologicky sporných návrhů a je potřeba, aby se o nich vědělo co nejvíce,“ řekl Miroslav Patrik z Dětí Země v Brně. Zároveň ho mrzí že ekologické posouzení je příliš obecné, neboť v něm chybějí konkrétní odborné údaje. To může celý proces schvalování konceptu zpomalit.

Jedním z příkladů ostře sledovaných staveb je plánovaný přístav v Pardubicích, neboť bude nutné splavnit Labe od Chvaletic. Nyní prosazovaná trasa přes část cenného biocentra Slavíkovy ostrovy u Přelouče není ale pro ekology přijatelná.

Ekologické organizace mají také obavu z toho, že splavňování Labe touto salámovou metodou je nástupem pro vybudování kanálu Dunaj – Odra – Labe, který nemá dopravní zdůvodnění, je drahý a z ekologického hlediska naruší křehkou rovnováhu v krajině.

„Větší diskuse ale očekáváme kolem trasování rychlostní silnice R35, což je u takové stavby obvyklé. Už teď ale mohu prohlásit, že se nám nelíbí, když některé varianty procházejí přes obce nebo v jejich těsné blízkosti jako je tomu u Rybníka a Řetové,“ upozornil dále Patrik.

Děti Země mají spolu s dalšími nevládními sdruženími zájem především na tom, aby se o předloženém novém konceptu dověděla široká veřejnost, a proto uvažují o řadě osvětových akcí. Termín pro podání písemných připomínek na krajský úřad v Pardubicích je 27. března 2003.

Informace o rychlostní silnici R35 lze nalézt na internetové stránce www.ctrebova.cz/doprava.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz