Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Občanská iniciativa Kříž smíření v Teplicích nad Metují získala cenu za lidská práva a vydává knihu

11.2.2003
TEPLICE NAD METUJÍ [INEX / TUŽ se, Broumovsko! / Město Teplice nad Metují]
Autor: Petr Kulíšek, tel: 604-201 113

V září minulého roku se v Teplicích nad Metují a na nedaleké Bukové hoře uskutečnilo při odhalení památníku Kříž smíření nevšední setkání těch, které oslovila myšlenka a aktuální potřeba smíření mezi lidmi a národy v dnešním rozděleném a konfliktním světě. Během podzimu se pak Buková hora stala cílem mnoha cest místních obyvatel i přespolních návštěvníků – mezi nimi bohužel i takových, kteří svůj nesouhlas se smířením, dialogem a tolerancí vyjádřili kladivem, sprejem a poškozením památníku. Iniciátoři projektu škody již částečně odstranili a zbylé zahladí po skončení zimy. Chtějí také dalšími konkrétními akcemi přispívat k oživení diskuse o mezilidském i mezinárodním porozumění. Prvním výrazným počinem bude vydání knihy s názvem Na cestě od Kříže ke Smíření a také benefiční koncert Táni Fischerové a Daniela Dobiáše.

Kříž smíření získal Cena Franze Werfela

Německé Centrum proti vyhánění a s ním spojená nadace udělilo letos poprvé cenu, pojmenovanou po Franzi Werfelovi, německém spisovateli židovského původu narozeném v Praze, kterou mohou dostat jednotlivci nebo skupiny lidí za zásluhy o obranu lidských práv. Cenu získala společně skupina iniciátorů a hlavních organizátorů Kříže smíření - Sdružení dobrovolných aktivit INEX, zastoupené předsedou Petrem Kulíškem, sdružení TUŽ se, Broumovsko!, zastoupené předsedou Janem Piňosem a město Teplice nad Metují, zastoupené předchozí starostkou Věrou Vítovou, spolu s arménským vyhnancem žijící v Německu panem Mihranem Dabagem, známým odborníkem na výzkum genocidy. Cena, o níž rozhodla porota 23.1., bude udělena v červnu v Berlíně.

Občanskou iniciativu Kříž smíření ocenila porota nejen jako odvážné znamení česko-německého dialogu a čestné společenské angažmá, ale i pro stovky hodin dobrovolné práce, které byly projektu věnovány. Cena je spojena s odměnou 10 000 euro, jež bude rovným dílem rozdělena mezi iniciátory Kříže smíření i Mihrana Dabraga.

Franz Werfel (1890 – 1945) byl německý básník a prozaik židovského původu narozený v Praze. Autor mnoha románů, novel a básnických sbírek, je považován za zakladatele rakouského expresionismu. Od r. 1917 žil ve Vídni, odkud v r. 1938 emigroval před fašismem do Francie, v r. 1940 přešel přes Pyreneje do Španělska a odtud se dostal do USA. Za tragédii Kozlí zpěv a za celoživotní dílo byl vyznamenán v r. 1927 československou státní cenou.

Koncert Táni Fischerové a Daniela Dobiáše

Iniciátoři Kříže smíření organizují ve čtvrtek 13. února v Praze benefiční koncert Táni Fischerové a Daniela Dobiáše s názvem Jeden čas seje, jeden plody sbírá, pořádaný u příležitosti vydání sborníku Na cestě od Kříže ke Smíření. Koncert se koná v Emauzském opatství v Praze (Vyšehradská 49) a začíná v 18 hodin. Večerem bude provázet Rudolf Kvíz. Hosté budou mít možnost vyslechnout pásmo zhudebněné poezie, jejímiž autory jsou František z Assissi, Francois Villon, Václav Lucemburský, Michelangelo Buenarotti, Giordano Bruno, William Shakespeare a další. Duchovní poezii z 9. – 16. století zhudebnil Daniel Dobiáš.

Během slavnostního večera vystoupí také evangelický duchovní Sváťa Karásek a Collegium pro vita creante (brněnský soubor zabývající se interpretací staré hudby). Koncert je určen široké veřejnosti, vstupné činí 120 Kč. Vstupenky lze objednat na e-mailové adrese: kriz@krajiny.cz a vyzvednout přímo na místě v den konání koncertu nebo zakoupit v knihkupectví Kalich (Praha 1, Jungmannova 9).

Sborník Na cestě od Kříže ke Smíření

Sborník Na cestě od Kříže ke Smíření, který bude představen na koncertu v Emauzích a vychází v českém i německém jazyce, je příspěvkem ke společenské diskusi o smyslu a významu mezilidského smíření v dnešní době. Úvodní slovo napsal bývalý prezident ČR Václav Havel. Sborník shrnuje průběh občanské iniciativy Kříž smíření v Teplicích nad Metují a zachycuje motivace a postoje iniciátorů tohoto projektu. Jádro knihy pak tvoří úvahy osobností nad symbolem Kříže smíření. Svébytné texty několika desítek autorů umožňují poznat, jak je téma křehké a mnohotvárné. Jednotlivé příspěvky zachycují rozmanité pohledy na minulost a budoucnost česko-německého porozumění, na cesty Čechů a Němců k sobě navzájem. Postihují tak otázku velmi aktuální pro Českou republiku, zemi uprostřed Evropy, před níž stojí vstup do Evropské unie. Ve své hlubší podstatě však překračují politologicko-historickou rovinu a vyjadřují se k tématu národnostní snášenlivosti a potřeby tolerance a respektu v dnešním multikulturním, navzájem propojeném světě.

Jeden z autorů sborníku Walter Kotrba, říká: “Lidstvo je vskutku nemocné a trpící. Mnozí si stěžují na zlořády, bídu a války, a přece jen málokteří jsou ochotni přijmout nabízené léky – porozumění, připravenost k pomoci, lásku k bližnímu.“ Walter Kotrba (nar. 1924) je zakladatelem Kruhu přátel česko-německého porozumění, za války byl průzkumníkem ve Velké Británii a Egyptě, po válce vyhnán, nyní žije v Bavorsku. Držitel Ceny Jana Masaryka Gratias agit.

Autory příspěvků jsou například Petr Pithart (předseda Senátu ČR), Jaroslava Moserová (senátorka, prezidentka Generální konference UNESCO), Jaroslava Jeslínková (vyslankyně České republiky v Německu), Václav Malý (pražský biskup), Ernst Birke (předseda Krajanského spolku broumovských Němců, Ivan Medek (hudební publicista, teoretik a kritik), Peter Härtling (spisovatel), Tomáš Halík (prezident České křesťanské akademie), Jiřina Šiklová (vedoucí katedry sociální práce na FF UK), Ivan Binar (novinář a spisovatel, redaktor radia Svobodná Evropa), Walter Kotrba (zakladatel Kruhu přátel česko-německého porozumění), Eva Kantůrková (spisovatelka), Radovan Lukavský (herec), Walter Rzepka (spolkový předseda Ackermann Gemeinde), Bohuslav Blažek (sociální ekolog), Peter Becher (jednatel spolku Adalberta Stiftera), Bohumil Doležal (profesor na Institutu politologických studií FSV UK).

Kontakty:

RNDr. Jan Piňos – předseda občanského sdružení TUŽ se, Broumovsko!
E-mail: jan.pinos@quick.cz
Mgr. Petr Kulíšek – předseda Sdružení dobrovolných aktivit INEX
E-mail: petr@krajiny.cz, tel. 0604-201113
Mgr. Lenka Tvrdková – koordinátorka projektu, občanské sdružení TUŽ se, Broumovsko!
E-mail: kriz@krajiny.cz, tel. 0737-36 10 38


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz