Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Paměť krajiny

29.1.2003
PRAHA [Centrální katolická knihovna]
Autor: Jarmila Štogrová

"Paměť krajiny" je název únorové výstavy v Centrální katolické knihovně. Bude věnována záchraně drobných sakrálních památek - kapliček, křížů, Božích muk, které jsou dnes obnovovány díky iniciativě místních obyvatel, spolků a sdružení. Na příkladu několika oblastí Čech, Moravy a Slezska ukazuje, jak je podstatná účast jednotlivce na zachování tradice a kontinuity naší krajiny a jak i zdánlivě malý zásah může oživit její paměť. Výstava bude otevřena denně od 5. do 28.2. Při zahájení a tiskové konferenci 5.2. ve 14 hodin bude vyhlášen projekt udělování medaile Dobroslava Líbala za záchranu památek v pohraničí.

Výstava představí několik vybraných větších i menších projektů. Obnovu dvou kaplí na křížové cestě ze Strahova do Hájku a poutní cesty inicioval spolek Hostivít. Barokní sloup Ecce homo a poutní místo u obce Dvorce rekonstruovalo sdružení Vlastenecký poutník, které působí v oblasti Jeseníků, Slezska a střední Moravy a představí také svůj plán na záchranu kaple Narození P. Marie v Norberčanech na Bruntálsku, kde se na úvodních pracích podíleli studenti pražského Arcibiskupského gymnázia. Kapličky Podblanicka a kříže ve Spáleném Poříčí se opravovaly svépomocí místních obyvatel. Kapličku v Dobré vodě u Pacova zastřešilo a opravilo sdružení Lesklé koule. Na Šluknovsku je ve stadiu rekonstrukce křížová cesta v Brtníkách. Poutní a historická cesta, kříže a Boží muka na Broumovsku ožily díky společnému projektu několika sdružení "Cesta ke kořenům".

Program ČSOP "pozemkové a okrašlovací spolky" je další možnou formou, jak vracet krajině její kulturní podobu. Některé rekonstrukce podpořily obce, případně byly získány prostředky z grantů nadací nebo ze státního rozpočtu. Bez lidského nadšení a nasazení by mnohé drobné sakrální objekty chátraly dál nadále a naše výstava by měla být vyslovením díků všem, kdo přispívají k jejich obnově, ať už z důvodů duchovních, krajinotvorných nebo estetických.

Výstava bude zahájena 5. února 2003 ve 14 hodin v sídle Centrální katolické knihovny v Praze 6- Dejvicích, Thákurova 3 a potrvá denně do 28. února. Součástí zahájení výstavy bude tisková konference, kterou Centrální katolická knihovna pořádá spolu s Panevropskou unií Čech, Moravy a Slezska, Občanským sdružením Klub Za starý Bruntál a Občanským sdružením Vlastenecký poutník.

Bude tu představen projekt spolupracujících sdružení, jehož cílem je každoroční udílení medaile Dobroslava Líbala organizacím či jednotlivcům, jež se zaslouží nejvíce o záchranu památek v pohraničí České republiky. Poprvé bude ocenění předáno dne 9. února 2004, vždy v den výročí úmrtí doc. Líbala.

Vloni zesnulý doc. Dobroslav Líbal byl neúnavným bojovníkem za záchranu kulturní krajiny, jedním z našich nejlepších odborníků a mezinárodně uznávaných autorit v oblasti památkové péče. Ve výstavě bude jeho život a dílo také připomenuto.

CKK se uspořádáním výstavy a propagací občanských iniciativ připojuje k letošnímu ročníku kampaně "30 dní pro neziskový sektor".


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz