Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dokument Zdroj budou uvádět česká kina

27. 12. 2005 - PRAHA [CEE Bankwatch Network / Bionaut Films / Econnect ]

Dokumentární film Martina Marečka a Martina Skalského Zdroj uvede 29. prosince v distribuční premiéře pražské kino Světozor. Snímek mapuje každodenní život a porušování lidských práv v Ázerbajdžánu v souvislosti s těžbou ropy a výstavbou mezinárodního ropovodu Baku-Tbilisi-Čejchan (BTC). Film je součástí projektu Auto*Mat, zaměřeného na mobilitu a využívání přírodních zdrojů.

”Zajímá mě mobilita a závislost “západního” světa na neobnovitelných přírodních zdrojích, které získáváme z jiných částí zeměkoule. Globální oteplování, zahlcení měst automobily a krajina protkaná silnicemi – to všechno je daň za náš komfortní život,” říká režisér filmu Martin Mareček.

“V Ázerbájdžánu jsme měli možnost natočit celou situaci z druhého břehu, z pohledu lidí, kteří těží ropu a žijí v sousedství ropných polí, ale z obrovského přírodního bohatství nemají žádný prospěch. Drtivá většina příjmů totiž skončí v kapsách zkorumpovaných vládních úředníků a západních ropných firem a běžným obyvatelům státu zůstanou jen nezměrné ekologické škody a zruinovaná ekonomika,” doplňuje Mareček.

Zdroj je pravděpodobně jediným kritickým a investigativním dokumentem, který se podařilo v totalitním Ázerbájdžánu natočit za posledních deset let. Zahrnuje osobité výpovědi disidentů, aktivistů hájících lidská práva, i obyčejných farmářů, kteří díky výstavbě největšího mezinárodního ropovodu na světě – BTC – přišli o svou půdu.

Vystupují v něm státní úředníci i představitelé ropného gigantu BP. “Nejstrašnější je, že těžbu ropy v Kaspickém moři podporuje Světová banka a Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Na ničení moře, politické vězně, nezákonné vyvlastňování, prohlubování hospodářské krize a rozrůstání korupce tak vlastně ze svých daní přispívá ze svých daní každý z nás,” vysvětluje spoluautor scénáře Martin Skalský.

Zatímco představitelé mezinárodních finančních institucí a britské společnosti BP na film odmítli jakkoliv reagovat, diváci ocenili autenticitu výpovědí i aktuálnost tématu pro současný svět. Film Zdroj získal ocenění na mezinárodních festivalech Jeden svět (Praha), DOK Liepzig (Neměcko), EkoFilm (Český krumlov), MFDF Jihlava a Týká se to také tebe (Uherské Hradiště). Dočkal se projekcí v Berlíně, Amsterdamu, Istanbulu i Londýně, v prosinci byl s velkým ohlasem uveden na Středoasijském festivalu ekologické žurnalistiky v Kazchstánu.

Distribuční premiéra filmu se koná 29. prosince 2005 v 19:30, v malém sále kina Světozor, Vodičkova 41, Praha 1.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

28. 12. 2005
doporučuju!Jakub Kašpar

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz