Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Osud vzácné přírody leží v rukou krajských zastupitelů

4.12.2002
PRAHA [Arnika - Centrum pro podporu občanů]
Autor: Martin Skalský, tel: 606 168 026

Již tento čtvrtek budou zastupitelé Středočeského kraje jednat o změnách územního plánu Velkého územního celku Mladá. Zdaleka nejzávažnějším bodem je přitom umístění průmyslového polygonu automobilky Škoda. Proti záměru protestují okolní obce a tisíce obyvatel milovického regionu. I přes masivní odpor má změna regionálního biocentra v průmyslovou zónu podporu krajského úřadu.

Posledním z bodů, které má na programu čtvrteční jednání zastupitelstva Středočeského kraje, jsou změny územního plánu Velkého územního celku Mladá. Značná část této oblasti dříve sloužila jako vojenský výcvikový prostor, v posledním desetiletí bylo území Mladé chráněno jako regionální biocentrum a sloužilo k rekreačním účelům. Právě změnu rekreačního zázemí s chráněnou přírodou v průmyslovou zónu dnes kritizují všechny okolní obce a jejich obyvatelé. Nesouhlasí s dalším uzavřením krajiny, budováním plotů, poškozením přírody a přeložkami silnic, které by komplikovaly spojení mezi obcemi.

V Biocentru Mladá se vlivem specifického hospodaření vyvinuly unikátní ekosystémy. Odborníci zde nalezli desítky chráněných druhů živočichů a rostlin a dokonce čtyři druhy, které nežijí na žádném jiném místě v celé České republice. Zejména dynamicky se rozvíjející Milovice prosazují ochranu bývalého vojenského újezdu a využití lesních komplexů jako rekreačního zázemí. S oplocením prostoru Mladé nesouhlasí ani zastupitelé Lysé nad Labem, která je největším sídlem v oblasti. „Průmyslový polygon v Mladé dnes protlačují jen někteří představitelé Středočeského kraje, zejména starosta zadlužených Benátek nad Jizerou,“ uvádí Martin Skalský ze sdružení ARNIKA. „Protože řada krajských zastupitelů není o věci pravdivě informována, hrozí zde prosazení záměru „shora“, ačkoliv s ním nesouhlasí zvolení zástupci obcí ani jejich obyvatelé. To by bylo velmi nebezpečné.“

Zasedání Zastupitelstva Středočeského kraje se koná ve čtvrtek 5. prosince 2002 od 9-ti hodin v budově krajského úřadu, Zborovská 11, Praha 5. Změny územního plánu jsou posledním projednávaným bodem (13), v současné době nelze odhadnout, v kolik hodin na něj přijde řada. K jednotlivým bodům mohou vznášet připomínky všichni občané Středočeského kraje, kteří se na místě přihlásí k diskusi. Jednání je veřejné.


<h3>Hlavní změny územního plánu Velkého územního celku Mladá
</h3>
<BR> <BR>
<B>
Umístění průmyslového polygonu Škoda Auto
</B>
<BR> <BR>
Polygon má zaujímat 420 hektarů lesa i bezlesí v centrální části regionálního biocentra Mladá, mezi obcemi Milovice, Lipník a Benátky nad Jizerou. Záměr je problematický vzhledem k biologické hodnotě krajiny a řadě významných nálezů chráněných živočichů, i kvůli umístění na křižovatce důležitých komunikací.
<BR> <BR>
<B>
Umístění obřího golfového areálu v oblasti „Traviny“
</B>
<BR> <BR>
Areál v blízkosti Benátek nad Jizerou a Lipníka má zahrnovat cca 200 hektarů ploch. Vzhledem k umístění v nejužší části biocentra Mladá se lze obávat narušení přírody a vazeb v krajině. Místní občanské sdružení chce prosadit zmenšení areálu.
<BR> <BR>
<B>
Bývalé vojenské letiště Boží Dar
</B>
<BR> <BR>
Počítá se se zachováním leteckého provozu. Vláda ČR nedávno rozhodla o prodeji letiště soukromé společnosti, podrobnosti o provozu letiště zatím nejsou známy. Místní obyvatelé se po špatných zkušenostech s létáním sovětských stíhaček obávají nadměrného hluku. Území je poškozeno výstavbou přistávacích drah a podzemních hangárů, biologická hodnota je nízká a jiné než průmyslové využití těžko představitelné.
<BR> <BR>
<B>
Výstavba logistického areálu Maersk Sealnd u Lysé nad Labem
</B>
<BR> <BR>
Má jít o největší překladiště dopravních kontejnerů ve střední Evropě mezi vlakovými soupravami a nákladními automobily. Plocha 50 hektarů zemědělské půdy. Proti umístění záměru protestuje občanské sdružení Lysin a požaduje větší vzdálenost překladiště od obytné zástavby. Sdružení se obává zejména hluku a negativních vlivů kamionové dopravy.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz