Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Megaspalovny narážejí v krajích na odpor

20.11.2002
ČESKÉ BUDĚJOVICE [Hnutí DUHA]
Autor: Ivo Kropáček, tel: 604-348765

Krajské úřady by měly v návrzích odpadových koncepcí dát přednost silnému rozvoji recyklace a zajištění dobrých recyklačních služeb před nepotřebnými, nepopulárními, toxickými a drahými spalovnami. Hnutí DUHA na to poukázalo poté, co včera pozdě večer zastupitelstvo už druhého kraje - Jihočeského - odmítlo schválit stavbu nové spalovny odpadů. Zastupitelé návrh kritizovali a rozhodli, že o koncepci budou dále jednat příští týden v dohadovacím řízení.

Královéhradecké krajské zastupitelstvo v poslední říjnový den odmítlo schválit návrh krajské odpadové koncepce, který počítal se stavbou spalovny v Opatovicích, a pouze jej formálně vzalo na vědomí. Jihočeskou odpadovou koncepci zpracovala na zakázku firma ECO trend, dceřiná společnost Jihočeské energetiky, která usiluje o stavbu spalovny v Mydlovarech u Českých Budějovic. Návrh doporučuje tento kontroverzní projekt, který vyvolal revoltu okolních obcí. Recyklace by se podle něj měla do konce desetiletí zvýšit pouze z 25 % na 29 %.

Pálením odpadů se ničí kvalitní materiály, které by šlo recyklovat - papír, kovy, plasty či biologický odpad pro kompostování. Spalovny také zvyšují toxické znečištění a jsou přitom dražší než recyklace. Recyklovatelných je zhruba 80 % odpadků.
Ivo Kropáček z Hnutí DUHA k tomu řekl: "Hlasování v jihočeském i královéhradeckém kraji ukázala, že volení zastupitelé nesdílejí nadšení zpracovatelů koncepcí pro spalovny a staví se k nim přinejmenším rezervovaně. Pálení odpadů zbytečně ničí kvalitní materiály, je toxické, zbytečné a drahé. Krajská zastupitelstva by měla požadovat výrazné zvýšení často jen mizivé míry recyklace a zajištění kvalitních recyklačních služeb pro domy a byty. Pálení odpadů ale jejich recyklaci přímo konkuruje. V krajské odpadové koncepci, která skutečně chce silnou recyklaci, proto nemá spalovna co dělat. "

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz