Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Albatros bude tisknout některé knihy na recyklovaném papíru

20. 12. 2005 - PRAHA [Greenpeace/Econnect]

Nakladatelství Albatros se rozhodlo přistoupit na požadavek Greenpeace, aby část své produkce tisklo na recyklovaném papíru. V prohlášení, jehož text byl dohodnut na schůzce Greenpeace s vedením nakladatelství, počítá Albatros prozatím se třemi tituly, z nichž dva by měly vyjít v prvních třech měsících roku 2006. Používání recyklovaného papíru je podstatně ekologicky šetrnější než používání klasického papíru.

Greenpeace vede již od roku 1992 kampaň za záchranu světových pralesů. Její nedílnou součástí je tzv. knižní kampaň, jejímž cílem je přimět světová nakladatelství k používání recyklovaného papíru či papíru certifikovaného organizací FSC (Forest Stewardship Council).

V roce 2000 byla v Kanadě zahájena kampaň, jejímž cílem bylo přesvědčit o výhodách užívání recyklovaného a FSC papíru velká kanadská nakladatelství, jako je Raincoast Books. Za tímto účelem byla založena nezisková organizace Markets Initiatives, která sdružuje nakladatele, spisovatele (např. J. K. Rowlingová, Günter Grass či Isabel Allende) a neziskové organizace. Jejím cílem je zvýšit podíl přírodě blízkého papíru na trhu. Iniciativě se dosud podařilo prosadit vydání již 5 miliónů knih na recyklovaném papíru. Překročila hranice Kanady a zamířila přes oceán do Evropy. Například v Nizozemí se k ní připojilo na 17 velkých nakladatelů, kteří dohromady pokrývají více jak 70% tamního knižního trhu. Také v ostatních evropských zemích, např. v Německu, Francii, Anglii a Itálii, se tato iniciativa slibně rozvíjí. Na recyklovaný papír své tituly tisknou např. známá britská nakladatelství Bloomsbury a Penguin Books.

Recyklace papíru je podstatně ekologicky šetrnější než výroba klasického papíru. Při používání recyklovaného papíru se uchrání velké plochy lesa, spotřebuje se o 64% méně energie, o 50% méně vody a dojde pouze k 26 % znečištění vzduchu v porovnání s výrobou klasického nerecyklovaného papíru. Princip recyklace je přitom velmi jednoduchý: Starý papír se namočí do vody, rozmíchá na kaši, ta se pomele v mlýně s ocelovými čelistmi, vzniklá papírovina se nalije na síto, na kterém po odtečení zůstane list papíru.

Recyklovaný papír se už dnes vyrovná svou kvalitou papíru klasickému. Nakladatelství Albatros bude prvním v České republice, které se rozhodlo vydávat systematicky své knihy na recyklovaném papíru. Zahajuje tak tímto progresivním krokem nový trend. Greenpeace věří, že se k Albatrosu postupně přidají i další naše významná nakladatelství.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz