Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

K čemu potřebujeme krajinu okolí Liberce?

14.10.2002
LIBEREC [Společnost pro Jizerské hory]
Autor: Jitka Doubnerová, tel: 602 684 717

Společnost pro Jizerské hory, o.p.s. se tento týden obrátila na kandidáty v komunálních volbách do zastupitelstva města Liberce s anketou K čemu potřebujeme krajinu. Cílem ankety je zjistit, jak ti, kdo v budoucích letech budou rozhodovat o rozvoji města Liberce, vnímají území na hranici města a jeho přírodní okolí.

Nejsou to jen Jizerské hory a Ještěd, ale především zelený „límec“ na okrajích města: louky a volná prostranství mezi zástavbou a lesní krajinou. Považujeme je za samozřejmost, ale oproti jiným velkoměstům jde o jev skutečně jedinečný. Zatímco lesní pozemky jsou vnímány jako „nedotknutelné“ (a také převážně skutečně jsou), volná krajina je poměrně snadno „dosažitelná“ pro získávání stavebních pozemků. Důkazem toho je, že zmiňované plochy v okolí Liberce se za posledních 10 let výrazně zmenšily. V současné době patří k citlivým a ohroženým územím zejména Hluboká, Špičák a oblast Císařského kamene, oblast Prosečského hřebene, Radčice, Krásná Studánka. To, že tyto prostory pro krátké i delší vycházky jsou otevřené, snadno a rychle dostupné z centra města, umožňuje obyvatelům Liberce využívat je jako rekreační zázemí města kdykoliv, dostat se do něj za krátkou chvíli i pěšky nebo na kole, tedy individuálně, nezávisle na dopravních prostředcích soukromé nebo veřejné dopravy.

Volná přístupnost a zachování těchto ploch tedy není „jen“ ochranou přírody a krajiny. Jde současně o zachování možnosti krátkodobých rekreačních aktivit pro všechny vrstvy obyvatel města – tak, aby se obyvatelé Liberce snadno dostali do přírody (tedy do prostředí lesního i nelesního), kterou při hodnocení svého města vysoce oceňují.

Cílem ankety je zjistit, zda tuto hodnotu vnímají i budoucí zastupitelé města, zda vědí, jak budoucnost těchto oblastí řeší územní plán, a zda jsou ochotni se během svého volebního období zasazovat o nezastavitelnost těchto cenných lokalit. S podobnou anketou se ve spolupráci s dětmi z Malého studia Liberec pořadatelé obracejí i na obyvatele Liberce: předpokládají, že porovnání pohledů veřejnosti s názory kandidátů a později i nově zvolených zastupitelů bude zajímavé. Výsledky anket budou publikovány ve sborníku Na čem nám záleží, který je připravován k vydání v závěru roku 2002. Na ankety a na program ekologické výchovy, který byl zahájen už dříve, naváže konference Město a krajina – dobří sousedé, připravovaná na rok 2003.

Projekt "K čemu potřebujeme krajinu" podporuje Nadace Open Society Fund (ankety), nadace Deutsche Bundesstiftung Umwelt a Liberecký kraj (program ekologické výchovy).DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz