Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

ARNIKA vyzvala mostecký magistrát k používání recyklovaného papíru

1.10.2002
MOST [Arnika Most]
Autor: Soňa Hykyšová, tel: 604/ 78 64 82

Vedoucí kampaně ARNIKY Šetrné papírování Ing. Soňa Hykyšová dnes dopoledne předala zástupcům mosteckého magistrátu výzvu, aby na svém úřadu zavedli recyklovaný papír. Ten magistrát Mostu dosud nepoužívá, ačkoliv ročně spotřebuje téměř 11 tun papíru.
Výzvu, balík recyklovaného papíru a seznam jeho distributorů osobně převzali vedoucí odboru investic a údržby Ing. Renné Komínek a mluvčí magistrátu mgr. Alena Sedláčková. Oba měli z recyklovaného papíru radost a byli překvapeni jeho kvalitou. „Vyzkoušíme ho a pak vám sdělíme, zda jej začneme používat či nikoliv,“ řekla Alena Sedláčková.

Na výrobu 11 tun papíru, které mostecký magistrát ročně spotřebuje, je nutné pokácet až 187 stromů. Kdyby úřad začal používat recyklovaný papír, zachránilo by se minimálně 70 % stromů, uspořilo by se zhruba 64 % energie, 35 % vypouštěných odpadních vod a 75 % plynných emisí. Výzvu k zavedení recyklovaného papíru ARNIKA současně zaslala také starostům Litvínova, Bíliny, Chomutova a Jirkova.

Mostecký magistrát si nechává na recyklovaném papíru tisknout pouze některé tiskoviny a dále také používá obálky z recyklovaného papíru. Kancelářský papír, kterého se na úřadě spotřebuje nejvíce, již recyklovaný není. Recyklovaného papíru se tak na úřadě využije 24krát méně – kolem 400 kg ročně. Další možný způsob jak dosáhnout vyšších úspor je používání papíru oboustranně. To prý úředníci mosteckého magistrátu dělají.

Zatímco v ČR recyklovaný papír používají ve větší míře hlavně ekologické organizace, v západních zemích si našel cestu nejen na úřady a ministerstva, ale také do soukromého sektoru. „Naši úředníci a některé firmy se zatím používání recyklovaného papíru brání, a to i přesto, že jeho výroba je energeticky úspornější, vzniká při ní méně škodlivých emisí, odpadních vod a šetří se naše přírodní bohatství – lesy. Obavy z širšího používání recyklovaného papíru udržují argumenty poukazující na jeho nevhodnost do tiskáren a kopírek. Recyklovaný papír je však nejen levnější, ale produkuje se u nás i v kvalitě srovnatelné s nerecyklovaným papírem. Doba, kdy byl k dostání pouze šedě vyhlížející papír, už dávno pominula,“ uvedla Ing. Soňa Hykyšová, vedoucí kampaně „Šetrné papírování“. Vše tak závisí jenom na nás – spotřebitelích, zaměstnancích úřadů a kanceláří podniků.

Sdružení ARNIKA se rozhodlo pro zvýšení prestiže recyklovaného papíru založit „Koalici pro recyklovaný papír“. V USA jsou členy podobné koalice nejenom neziskové organizace, banky, státní úřady, ale také renomovaní výrobci kopírovací techniky. Ti tak svým chováním dávají najevo, že používání recyklovaného papíru v tiskárnách a kopírkách se není třeba obávat.
Cílem kampaně Šetrné papírování sdružení ARNIKA je povinné používání recyklovaného papíru na státních úřadech. Součástí bude i oslovování krajských a městských úřadů po celé republice.

Používání recyklovaného papíru není jenom gestem, je i počátkem cesty ke strategii tzv. "nulového odpadu" (Zero Waste), která je moderní cestou nakládání s odpady a zavádí ji řada světových měst či dokonce celé státy. Šetrné využívání obnovitelných přírodních zdrojů, surovin a energie by se mělo stát samozřejmostí pro každého jednotlivce i skupiny, které berou v úvahu potřeby budoucích generací.

KOALICE PRO RECYKLOVANÝ PAPÍR
Koalice pro recyklovaný papír je dobrovolnou organizací založenou ekologickým sdružením ARNIKA. Sdružuje firmy, úřady, občanská sdružení a jednotlivce, kteří jsou motivováni potřebou zachovat přírodní bohatství a redukovat množství odpadu používáním recyklovaného papíru a jeho šetrným využitím.
Členové se zavazují při své práci používat recyklovaný papír a dále zavést na svém pracovišti takový systém, který by zaručil jeho šetrné využívání včetně jeho sběru a třídění. Nepřímo se tímto zavazují k podpoře zvyšování poptávky po recyklovaném papíru a jeho nabídky.

Poslání
Posláním Koalice je odpovědný přístup při využívání přírodních zdrojů, surovin a energie. Odpovědný ve smyslu zachování přírodního bohatství nejen pro nás a pro budoucí generace, ale také pro přírodu samotnou, která má svoji nevyčíslitelnou hodnotu bez ohledu na to, zda člověku poskytuje užitek či nikoli.
V době, kdy nám hrozí zaplavení odpadem všeho druhu, je nutné činit praktické kroky. Proto se snažíme hledat cestu, která nekončí na skládce ani ve spalovně, ale začíná omezením plýtvání přírodními zdroji a surovinami přes opětovné využívání odpadů a končí jeho recyklací. Recyklovaný papír je alternativou šetrnější k životnímu prostředí, kterou si může zvolit kdokoliv, všichni totiž ve větším nebo v menším množství papír používáme.

Cíle
- snížení množství papírového odpadu končícího na skládkách a ve spalovnách
- zvýšení podílu vytříděného sběrového papíru
- zvýšení poptávky po recyklovaném papíru prostřednictvím:
o závazků jednotlivých organizací ke zvýšení používání recyklovaného papíru
o připojení dalších organizací ke Koalici
- překonání problémů vztahujících se k dostupnosti a kvalitě recyklovaného papíru
- propagace ekologicky šetrné administrativy

Podmínky členství
- přijmout takovou politiku nebo programy, které reflektují cíle Koalice:
o uspokojovat svoji poptávku po papíru nákupem recyklovaného papíru, nakolik to technické možnosti dovolí.
o redukovat odpad efektivnějším používáním papíru
o zavést systém třídění sběrového papíru na pracovišti
- předložit stručnou neformální výroční zprávu (rozsah max. 1 strana A4) týkající se plnění cílů Koalice a kroků, které k nim směřovaly (lze zaslat e-mailem)

Výhody členství
- čím více nás je, tím pozitivněji můžeme ovlivňovat trh a jeho dopady na životní prostředí
- každá tuna recyklovaného papíru ušetří 17 stromů, ulehčí skládkám, šetří energii a vzduch
- úspora nákladů za odpady
- zlepšení image
- zvýšení zaměstnanecké morálky
- možnost spolupráce a výměny zkušeností s dalšími členskými organizacemi
- zasílání informačních materiálů

(2)
Recyklací papíru se uspoří: 64 % energie; 75 % plynných emisí; 35 % odpadních vod; 70-100 % stromů. Navíc recyklace 1 t papíru ulehčí skládkám o 2,7 metrů krychlových.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz