Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Povodňová zpráva vlády musí obsahovat alternativy

26.9.2002
PRAHA [ARNIKA - Program Ochrana přírody]
Autor: Vlastimil Karlík

Pokud zpráva o povodních nezahrne alternativy protipovodňové ochrany, vynaloží vláda 80 miliónů zbytečně. Tak lze stručně shrnout postoj sdružení ARNIKA k chystanému vyhodnocení povodní, které požaduje ministr životního prostředí. ARNIKA se obává, aby se analýza neomezila na návrhy další regulace vodních toků, jako tomu bylo v roce 1997. „Zatím tomu naštěstí postoje ministra Ambrozka nenasvědčují, ale obáváme se tlaku podniků Povodí a stavařské lobby na výstavbu nových přehrad a kanalizování řek,“ upřesnil pramen obav Arniky její předseda, Ing. Vlastimil Karlík.

„Regulace řek a výstavba přehrad není efektivní způsob protipovodňové ochrany, což se letos prokázalo smutným selháním vltavské kaskády. Očekáváme, že připravovaná analýza za 80 miliónů korun se bude vážně zabývat těmi možnostmi protipovodňové ochrany, které počítají s přirozeným zaplavováním říčních niv a umí udržet vodu v krajině, aniž by způsobila vážné škody,“ řekl mluvčí ARNIKY Marek Jehlička.

O problematice protipovodňové ochrany letos ARNIKA pořádala rozsáhlou putovní výstavu, která navštívila 9 moravských měst. Přibližně 40 fotografií dokumentovalo chyby v lesním hospodářství či nevhodné regulace vodních toků – tedy hlavní z příčin katastrofálních důsledků povodní. Jak těmto katastrofám vhodně předejít, zase ukazovaly fotografie ze zemí, kde se již stačili poučit. „U nás jsme se zatím bohužel žádného poučení nedočkali. Pět let po povodních jsou řeky v ČR upravovány starým způsobem, aniž by se vodohospodáři pozastavili nad tím, že existují účinnější a zároveň šetrnější metody. Doufáme, že připravovaná analýza povodní konečně poukáže na nedostatky starých praktik a představí jiné způsoby řešení, šetrné k přírodě,“ uvedl Marek Jehlička.

Ten podotkl, že ARNIKA prosazuje obnovu přirozeného charakteru vodních toků (revitalizaci). V letech 2000-2002 proto připravila tři pilotní projekty revitalizací, dva v Beskydech na řece Morávce a potoku Bystrý, a jeden v Jeseníkách na říčce Krupá. Ve všech třech případech by revitalizace zvýšila i stupeň protipovodňové ochrany v okolí toků a zadržením vody by pomohla lépe chránit i níže položené části povodí. „Technické protipovodňové úpravy nejenže následky silných povodní zhorší, ale navíc bývají těžce poškozeny nebo zničeny, takže paradoxně nejen dostatečně nechrání, ale ještě povodňové škody zvyšují. Při povodních v červenci 1997 tvořily na řece Moravě tak škody na vodohospodářských zařízeních činily 9,2% celkových škod, což bylo např. třikrát více, než veškeré škody na úrodě zemědělských plodin (2,6%),“ sdělil Ing. Vlastimil Karlík, který doufá, že i tyto argumenty budou v připravované zprávě zohledněny.

Sdružení ARNIKA také vyzvalo ministra dopravy, aby inicioval převedení 500 milionů korun, určených na přípravu vodních děl na Labi, na obnovu povodněmi zničené infrastruktury.

Další informace najdete v tiskových zprávách <a href="http://www.arnika.org/tz.shtml?x=100361 ">Revitalizace jsou dobrou
protipovodňovou prevencí</a>, <a href="http://www.arnika.org/tz.shtml?x=103967">ARNIKA ministrovi: Místo
regulace zaplaťte povodňové škody</a> a na www.havarie.arnika.org

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz