Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat20.10.2020 - Praha [Mgr. Lubomír Bartoš]
Výsledky projektu Zvyšování hnízdních možností ptáků v Kunratickém lese a Modřanské rokli

Projekt, jehož hlavním cílem bylo zmapování, zvýšení a kontrola hnízdních možností ptáků v pražských lesích, konkrétně v Kunratickém lese a Modřanské rokli skončí 31. prosince letošního roku. V rámci projektu bylo koncem února 2020 v Kunratickém lese a Modřanské rokli na předem vybraná místa instalováno celkem 73 nových ptačích budek. Z toho 40 budek na území Kunratického lesa a 33 v Modřanské rokli. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat19.10.2020 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Odmítaný seznam elektráren k odstavení podle kritérií Uhelné komise byl sestaven. Ekologické organizace vítají, že komise nebude o konci uhlí rozhodovat bez podkladů

Členové Uhelné komise za ekologické organizace dnes na tiskové konferenci zveřejnili pořadí uhelných elektráren tak, jak by se měly odstavovat dle kritérií schválených Uhelnou komisí. Uvítali také dnešní oznámení ministra životního prostředí Richarda Brabce, že zítra nebude Uhelná komise rozhodovat o termínu konce uhlí. Původní záměr ministra průmyslu Karla Havlíčka schválit na zítřejším zasedání komise konec uhlí v roce 2038 totiž důrazně odmítali. Tento rok je příliš pozdní z hlediska ochrany klimatu i ekonomických vyhlídek uhelného průmyslu. Komise navíc nemá k tak zásadnímu rozhodnutí dosud dostatek podkladů. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat19.10.2020 - Mladá Boleslav [ČSOP Klenice]
Management slatinné louky pomůže vzácným orchidejím

Devět členů ČSOP Klenice o víkendu posekalo a pohrabalo slatinnou louku u Struh nedaleko Benátek nad Jizerou, aby zde měly prostor vzácné rostliny jako orchideje prstnatec pleťový nebo kruštík bahenní. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat18.10.2020 - PRAHA [Fridays for Future, Limity jsme my a Extinction Rebellion]
Budoucnost Česka s uhlím je naprosto nemyslitelná

Budoucnost České republiky, jejíž součástí by byla těžba a spalování uhlí i ostatních fosilních paliv, je naprosto nemyslitelná. Jen těžba a spalování uhlí tvoří až 40 % veškerých emisí skleníkových plynů v ČR.Téměř pětinu elektrické energie přitom vyvážíme do zahraničí, tento přebytek odpovídá třetině výroby uhelných elektráren. Uhelný průmysl je navíc zastaralý, neefektivní a často centralizovaný v rukou několika firem, často soukromě vlastněných uhlobarony. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.10.2020 - BRNO [MFF Ekofilm]
Vítězem 46. MFF EKOFILM je ruský film „Losos nerka. Červená ryba.“, Cenu prezidenta festivalu získal český Svobodný prales

Dechberoucí záběry, velmi aktuální témata, inspirace, optimizmus, i mrazivé pocity z otázky, zda jsme jako lidstvo opravdu nepoučitelní. Každý z pětice vítězných snímků 46. ročníku mezinárodního filmového festivalu EKOFILM u porotců některý z těchto pocitů vyvolal. Hlavní cenu ministra životního prostředí Richarda Brabce získal ruský snímek Losos nerka. Červená ryba. Film díky úchvatným záběrům i výpovědím místních odborníků a znalců pomáhá uvědomit si křehkou rovnováhu přírodních ekosystémů, na nichž závisí náš život. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16.10.2020 - PRAHA/BRUSEL [Hnutí DUHA]
Návrh z klubu europoslanců ANO, TOP 09, KDU-ČSL a STAN může pohřbít naděje na proměnu českého zemědělství a krajiny

Evropský parlament bude příští týden hlasovat o své pozici k rozdělování zemědělských dotací do roku 2027 prostřednictvím nové Společné zemědělské politiky. Představený návrh tří největších frakcí by zablokoval zásadní změny, bez kterých nebude v České republice možné řešit sucho, pokles biodiverzity či ztrátu půdy. Veřejnost i neziskové organizace proto apelují na europoslance, aby návrh nepodpořili. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16.10.2020 - PRAHA/BRUSEL [Klimatická koalice, Greenpeace ČR a Hnutí DUHA]
Lídři EU se na klimatickém cíli pro rok 2030 dohodnou v prosinci. Premiér Babiš se překvapivě rozhodl evropské ambice nebrzdit. Až dosud nevěděl, o jakém cíli EU vlastně jedná

Ve čtvrtek 15. října v rámci jednání Evropské rady proběhly diskuse evropských lídrů o návrhu navýšit klimatický cíl EU pro rok 2030. Konečné rozhodnutí však bylo odloženo na příští jednání, konané v prosinci tohoto roku. Potřeba dosáhnout ještě v tomto roce shody na výrazném navýšení redukce emisí skleníkových plynů do roku 2030 vyplývá z Pařížské dohody. Český premiér nakonec překvapivě evropské ambice blokovat nebude. Na poslední chvíli zjistil, že 55% redukce má být průměrem pro celou EU, a vztahuje se k emisím z roku 1990, nikoli těm současným. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.10.2020 - RYCHNOV NAD KNĚŽNOU [Hnutí DUHA]
Vlčí hlídky poprvé potvrdily výskyt vlka v Orlických horách

Z konce srpna a září pochází první fotky, které definitivně potvrdily výskyt vlka v Orlických horách a jejich okolí. Místním Vlčím hlídkám se navíc v posledních několika měsících dařilo získávat zvýšený počet nálezů vlčích pobytových znaků. Jejich pravidelnost i četnost napovídá tomu, že se zde nejméně jeden vlk usadil. Pro přírodu Orlických hor jde o pozitivní zprávu, místní chovatelé hospodářských zvířat by však měli zabezpečit svá stáda kvůli možnosti budoucího vlčího útoku. Proto jim Hnutí DUHA nabízí pomoc a podporu se zpracováním projektů na lepší zabezpečení stád.[1] Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.10.2020 - PRAHA/BRUSEL [Klimatická koalice, Greenpeace ČR, Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku]
Lídři EU začínají jednat o klimatickém zákonu a novém klimatickém cíli pro rok 2030. Občané a ekologické organizace vyzývají Andreje Babiše k podpoře nejvyšších možných ambicí

Ve čtvrtek 15. října 2020 začíná jednání Evropské rady, na kterém budou lídři EU debatovat o klimatickém zákonu a klimatických cílech pro rok 2030. Ty by podle Evropská komise měly být navýšeny na 55 %, zatímco Evropský parlament minulý týden hlasoval pro 60% snížení emisí (oproti roku 1990). O konečné podobě nových cílů i celého klimatického zákona pak všechny tři orgány rozhodnou společně v rámci tzv. trialogu. Dohodu nejspíš budou komplikovat lídři států střední a východní Evropy, včetně českého premiéra. Více než 180 organizací reprezentujících občanskou společnost šesti zemí střední a východní Evropy včetně Česka proto minulý týden svým premiérům odeslalo výzvu [1], v níž žádají, aby evropské ambice v ochraně klimatu podpořili. Českého premiéra včera k témuž vyzvala také petice podepsaná šedesáti tisíci českými občany [2]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat14.10.2020 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
Aplikace Kam s ním pomáhá s využitím potravin z uzavřených restaurací a jídelen

Uzavřením restauračních zařízení ze dne na den vyvstal pro jejich provozovatele problém, co s přebytečnými zásobami potravin. K jejich smysluplnému využití jim pomůže nová odpadová aplikace www.KAMsNIM.cz. V mapě projektu „Kam s ním“ totiž naleznou (mimo jiné) i místa, kde lze potraviny předat k charitativním účelům. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat14.10.2020 - BRUSEL [Mikuláš Peksa, poslanec EP za Piráty]
Klimaticky neutrální Česko: neptejme se JESTLI, ale JAK

Evropa je o krok blíž ke klimatické neutralitě i splnění závazků Pařížské dohody. Evropský parlament schválil ambiciózní návrh cíle pro snížení emisí skleníkových plynů o 60 % do roku 2030 a další změny v klimatickém zákoně, které nyní projedná s jednotlivými členskými státy a Evropskou komisí. Co to znamená pro Česko a jak se musí náš průmysl co nejdřív změnit? Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat13.10.2020 - PRAHA [Asociace soukromého zemědělství ČR]
Přirozený způsob chovu hospodářských zvířat krajinu emisemi nezatěžuje

Snaha určité části veřejnosti cíleně omezovat chovy hospodářských zvířat jako jednu z cest k omezení emisí skleníkových plynů (jde především o metan) jsou v současné době bohužel již obecně přijímány jako argumentačně podložené. Jenže to není tak úplně pravda. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat13.10.2020 - BRNO [MFF Ekofilm]
EKOFILM startuje. Zavítejte na něj z bezpečí domova

Tento týden začíná 46. ročník mezinárodního filmového festivalu s environmentální tematikou EKOFILM. Opět nabídne řadu atraktivních filmů z celého světa a díky internetu i část plánovaného doprovodného programu. Veřejné projekce snímků jsou plánované na konec listopadu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat13.10.2020 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
Populace ohroženého tisu červeného v Lužických horách se nadějně rozrůstá

Za deset let došlo k početnímu nárůstu jedinců tisu červeného v Lužických horách o téměř 450 %. Reakce přirozené obnovy na ochranu před zvěří oplocením je enormní a množství tisů se masivně zvyšuje. Tisy velmi dobře reagují na podpůrné managementové zásahy, a to jak růstem, tak zlepšováním habitu a zejména šíření přirozené obnovy a trvalého uchycení semenáčků. Současně se však zdá, že se postupně zhoršuje zdravotní stav populace, což dokládá klesající počet ročníků zelených jehlic. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat13.10.2020 - Praha [CIRA Advisory]
Česko je součástí nově vzniklého Community Labu. Ten propojí více než 900 profesionálů v oblasti klimatu, kteří mohou získat podporu až půl milionu korun

Iniciativa EIT Climate-KIC spouští nový Community Lab pro střední a východní Evropu. Cílem je v otázce klimatu odstartovat pozitivní změnu a vytvořit silnou komunitu, která bude ve střední a východní Evropě vzájemně propojovat a tvořit největší síť podnikatelů, inovátorů, výzkumníků, ale i jednotlivců se zájmem o životní prostředí. Ti dostanou navíc možnost získat finanční podporu až ve výši 500 tisíc korun (20 tisíc EUR) pro projekty přeshraniční spolupráce. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat12.10.2020 - [Děti Země]
D52: Rakouský spolek zrušil umístění obchvatu Mikulova

Krajský úřad v Brně nezákonně vyloučil spolek z územního řízení Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat9.10.2020 - PRAHA [MŽP ČR, SFŽP ČR a Sázíme budoucnost]
Lidé požádali přes 130 milionů na stromy. Grantový program Sázíme budoucnost slaví rok

Před rokem odstartoval celonárodní dotační program na administrativně nenáročnou výsadbu stromů od Státního fondu životního prostředí ČR, který iniciovalo a pomáhalo připravit Ministerstvo životního prostředí spolu s Nadací Partnerství. O podporu na své projekty už stihlo požádat přes 750 zájemců za celkem 130 milionů korun na bezmála 28 tisíc stromů. Přes 200 žadatelů již stihlo své výsadby uskutečnit a díky nim roste na 9 tisíc nových stromů za více než 34 milionů korun, další stovky zájemců své projekty aktuálně realizují. O dotaci až čtvrt milionu korun mohou lidé žádat do konce dubna příštího roku, ve výzvě zbývá necelých 80 milionů. Každý měsíc přibude okolo čtyřicítky zájemců. Detaily k podmínkám výzvy jsou na webu Fondu nebo na www.sazimebudoucnost.cz v sekci finance, kde se sbírají i další soukromé zdroje na podporu výsadeb. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat9.10.2020 - PRAHA [Hnutí DUHA, Klimatická koalice, Zelený kruh, SPOT - Centrum pro společenské otázky, Společnost pro trvale udržitelný život a Centrum pro efektivní dopravu]
Vládní návrh Plánu obnovy na rozdělení 182 miliard z EU je fiasko. Neziskové organizace a experti požadují jeho předložení k veřejné a odborné diskusi

Zatímco veřejnost se zabývá kanálem Dunaj-Odra-Labe, který se nejspíš nikdy nedočká realizace, hodlá vláda ve zrychleném řízení rozhodnout o rozdělení 182 miliard z evropského fondu obnovy, aniž by zveřejnila finální dokument Národního plánu obnovy [1] či alespoň do jeho přípravy zapojila odbornou veřejnost. Správné využití těchto prostředků přitom může rozhodnout o dalším směřování Česka na desítky let dopředu a má potenciál pomoci naší krajině postižené klimatickými změnami více, než všechny dosavadní proklamované kroky, které vláda zatím učinila. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat9.10.2020 - PRAHA [Česká společnost ornitologická]
ČSO se připojila k prohlášení odborníků, kteří nesouhlasí s přípravou kanálu Dunaj-Odra-Labe

Před nevratným poškozením krajiny a megalomanským rozhazováním prostředků varují signatáři Prohlášení odborných společností a akademických pracovišť k zahájení přípravy plavebního koridoru Dunaj-Odra-Labe (DOL). Mezi signatáři jsou 2 rektoři, 12 děkanů (včetně děkanů všech Přírodovědeckých fakult), 9 ředitelů ústavů Akademie věd, a desítky dalších vedoucích akademiků a odborníků napříč institucemi, společnostmi a odbornostmi. Vyjadřují zásadní znepokojení nad usnesením vlády České republiky o zahájení přípravy realizace koridoru Dunaj-Odra-Labe (DOL). Podle nich jde zcela zbytečný a neúměrně drahý projekt, který významně a nevratně poškodí říční ekosystémy, vodní režim krajiny a životní prostředí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat8.10.2020 - Praha [Svoboda zvířat]
Chránili by budoucí senátoři zvířata?

Dobrý den,


Poslanecká sněmovna nedávno odhlasovala změny v zákoně č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání. Ty se týkají například ukončení drezury divokých druhů zvířat v cirkusech či klecových chovů nosnic. Zákon nyní čeká na projednání v Senátu.
Organizace na ochranu práv zvířat, Svoboda zvířat, se proto ptala kandidátů do Senátu na to, zda by v případě zvolení do senátu podpořili ochranu zvířat ve zmíněném zákoně. Z průzkumu vyplynulo, že 14 kandidátů a kandidátek by ochranu zvířat podpořilo, 0 je proti novele ve znění schváleném sněmovnou, 5 zatím neví a 33 neodpovědělo.


Další podrobnosti se dočtete v tiskové zprávě níže.

Odkaz na jednotlivé postoje kandidátů a kandidátek: shorturl.at/fnrsM 

S pozdravem
Ing. Anna Bernátková
koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 828 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
28. 10. 05:59 [Ekolist] - Budeme v budoucnu bez plastového odpadu? Slibnou nadějí je super enzym, který umí rozložit PET láhev s udivující rychlostí
28. 10. 01:40 [ČTK] - Držte si sociální odstup od chlupatých housenek, vyzývají lesníci ve Virginii. Upozorňují tak na jedovaté "kočičí housenky"
28. 10. 00:19 [ČTK] - Čeští vědci se podíleli na rozluštění desítek genomů hub
28. 10. 00:11 [ČTK] - Zlínská zoo získala samičku kiviho hnědého, chce mít chovný pár
28. 10. 00:09 [ČTK] - Zeleň v parku zámku Kinských ve Valašském Meziříčí čeká obnova

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz