Tiskové zprávy NNO
Voda, nejcennější a zároveň nejpodceňovanější světový zdroj, je jádrem narůstající globální krize, která ohrožuje nejen potravinovou bezpečnost, ale i zdraví lidí a celé planety varuje nová zpráva WWF "Vysoká cena levné vody", která byla vydána u příležitosti Světového dne potravin. WWF aktivně vyzývá podniky, aby se bezodkladně ujaly vedení transformace potravinářského průmyslu a přijaly "Principy WWF pro udržitelné potravinové systémy ve střední Evropě".
::životní prostředí::
Novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu nově zahrne část krajinných prvků, jako jsou meze, remízky nebo mokřady, do zemědělského půdního fondu. Díky tomu nebude muset zemědělec nebo vlastník byrokraticky při tvorbě takových prvků převádět půdu mimo něj. Pomůže to překonat pohled, že krajinné prvky jsou něčím neprospěšným pro zemědělství, ale že jsou naopak nedílnou a potřebnou součástí zemědělské krajiny. Smysluplně realizované krajinné prvky mohou plnit protierozní funkci, podporvat biologickou rozmanitost, zlepšovat kvalitu půdy ve svém sousedství a pomáhat zadržovat vodu v krajině. Česká krajina byla o krajinné prvky v minulých desetiletích systematicky připravena, což ji činí speciálně zranitelnou vůči dopadům klimatické změny, jako jsou přívalové deště nebo sucha. Právě systematická obnova krajinných prvků je proto jedním ze stěžejních řešení adaptace krajiny na klimatickou změnu, ochrany půdy před erozí, znečištění vodních zdrojů pesticidy a živinami a úbytku diverzity na zemědělskou krajinu vázaných druhů.
::životní prostředí::
Poslanci v rámci projednávání novely liniového zákona (tisk 410) předložili zásadní změny s cílem razantně omezit práva občanů, obcí a vlastníků nemovitostí, kteří mají být dotčeni výstavbou dopravní a energetické infrastruktury. Zelený kruh upozorňuje, že některé z návrhů v případě schválení zásadním způsobem omezí ochranu životní prostředí. Ačkoli se má podstatně změnit více než devět zákonů, návrhy neprojednala vláda ani experti z legislativní rady vlády.
::životní prostředí::
Evropa, včetně Česka, by měla na prosincovou 28. konferenci OSN o klimatu (COP 28) jet s vyššími klimatickými cíli, píší nevládní organizace ministrovi. Evropská unie bude přijímat svou pozici ke klimatické konferenci COP 28 už 16. října na zasedání Rady pro životní prostředí (ENVI), kde bude Českou republiku zastupovat ministr životního prostředí Petr Hladík. 17. října se budou na Radě pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) projednávat také některé otázky související s oblastí klimatických financí.
::životní prostředí::
Chystá se kácení stovky stromů a téměř hektaru keřů v centru Brna a v Židenicích
::životní prostředí::
Město České Budějovice podpořilo grantem v rámci svého dotačního programu na podporu ochrany životního prostředí projekt pro českobudějovické základní školy s názvem „Jak nachytat dešťovku“. Cílem projektu je motivovat žáky k úsporám vody a využívání dešťové vody a seznámit je s pojmem virtuální voda, tj. voda, která se spotřebovává při výrobě produktů a na pěstování plodin a která nemusí být v produktech přímo obsažena, ale její spotřeba zatěžuje naše životní prostředí.
::životní prostředí::
Návrat k tradičnímu domácímu semenaření i zachování lokálně adaptovaných odrůd, to je poslání občanské iniciativy Semínkovna. Ve čtvrtek 12. října oslaví své 8. narozeniny slavnostním setkáním v Knihovně Antonína Švehly v Praze.
Na účastníky čeká bohatý program, vstup na akci je zdarma. Chybět nebude ani semínková burza pro všechny nadšené zahrádkáře. Osm let existence ale není jediným důvodem k oslavě. Zájem o semínkové knihovny rok od roku roste. K narozeninám dostala iniciativa dárek v podobě grantové podpory od Nadace OSF. Programy Active citizen Fund a Stronger roots umožní budování komunity příznivců a rozvoj organizace Semínkovna, z.s. zastřešující více než 250 semínkových knihoven po celé České republice.
::životní prostředí::
Nejstarší evropský filmový festival o přírodě EKOFILM zná letošní vítěze.
::životní prostředí::
Po šesti letech Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) úspěšně zakončil projekt podpořený ČRA zaměřený na oblast ekologického zemědělství v Moldavsku. Jeho cílem bylo zavedení systému úředních kontrol, související podpora místních laboratoří a zároveň doporučování odrůd vhodných pro ekologické zemědělství.
::životní prostředí::
Tradiční den, kdy si mohou návštěvníci po celé České republice ZDARMA prohlédnout desítky rozestavěných i dokončených dřevostaveb pořádá Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD).
::životní prostředí::
Ve středu 27. září zaslaly nevládní organizace Hnutí DUHA, Centrum pro dopravu a energetiku a sítě organizací Česká rada dětí a mládeže, FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci, Klimatická koalice, Platforma pro sociální bydlení, Transparency International a Zelený kruh společný otevřený dopis premiéru Petru Fialovi (ODS), v němž žádají cílené a transparentní využití výnosů z aukcí emisních povolenek na řešení problémů, které přináší klimatická krize.[1]
::životní prostředí::
Symbolicky v pátek 13. října 2023 se v Muzeu loutkářských kultur uskuteční již desáté pokračování oblíbené halloweenské akce Duchůplné muzeum. Tentokrát bude ve znamení čar a kouzel, neboť se na návštěvníky chystá tajná kouzelnická škola, volně inspirovaná příběhy Harryho Pottera.
::kultura::
Seminář Quo vadis Česká inspekce životního prostředí aneb Jaké jsou cesty obnovení důvěryhodnosti ČIŽP, Diskusní seminář STUŽ, Praha, Novotného lávka, 3. 10. 2023, Seminář již svým názvem předznamenává v odborných kruzích i na veřejnosti panující nejasnosti ohledně směřování inspekce a ohledně jejích kompetencí. Není její plánovaná redukce jen zástěrkou pro její likvidaci? A bude v nové podobě vůbec schopna plnit svoji funkci kontrolního a dozorového orgánu?
::životní prostředí::
Zelený kruh zve na debatu o tom, jak chránit stromy ve městě. V debatě vystoupí expertky na právo životního prostředí Petra Humlíčková a Jitka Jelínková. Cílem debaty je představit právní a občanské nástroje, které lze využít při ochraně stromů ve městech.
::občanský sektor::
Na každou první říjnovou středu připadá Den energetické účinnosti. V roce 2023 si ho připomínáme 4. října. Partnerem letošní akce je v Česku společnost Schneider Electric, globální lídr v oblasti digitální transformace, automatizace a řízení energií. Dává to dokonalý smysl, celá řada jeho chytrých řešení pro průmysl, velké stavby, infrastrukturu, ale i domácnosti pomáhá energii dokonale využívat. Tím šetří peníze, ale také zdroje, a tak i celou planetu.
::životní prostředí::
Organizace FSC ČR zahájila již desátý ročník fotografické soutěže, která patří mezi největší s environmentální tematikou v ČR. Nese název „Mysli na lesy“ a jejím hlavním tématem je přírodě blízké lesní hospodaření a ochrana lesů před negativními dopady klimatické změny. Každý z nás totiž může lesům pomoci svou odpovědnou spotřebou a výběrem dřevěných výrobků z přírodě blízkých lesů, například těch s logem FSC (Forest Stewardship Council). Fotografie můžou soutěžící zasílat od 29. září do 30. listopadu 2023 a na vítěze čekají fotoaparáty, foto příslušenství, nebo fotografický workshop a další ceny v celkové hodnotě přes 100 tisíc korun. Patronem fotosoutěže je i tento rok celosvětově známý fotograf Martin Rak.
::životní prostředí::
Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o vizích premiéra na budoucnost státu a k přehlížení angažované veřejnosti, který vyšel v časopise A2 (27.09.2023).
::životní prostředí::
Mezinárodní den informovanosti o potravinových ztrátách a plýtvání (vyhlášený OSN v roce 2019) je příležitostí vyzvat k akci jak veřejný sektor (národní nebo místní orgány), tak soukromý sektor (podniky a jednotlivce) a také stanovit priority těchto akcí. Pokročit s inovacemi s cílem snížit ztráty a plýtvání potravinami a budovat lepší a odolnější potravinové systémy.
::životní prostředí::
Více než sedmdesát hostů dorazilo pokřtít na vernisáž výstavy nový benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024. Ten vzešel ze stejnojmenné fotografické soutěže, kterou pořádá Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody již potřinácté. Přihlásilo se do ní celkem 47 autorů se svými 153 snímky Jizerských hor. Odborná porota pak vybrala širší výstavní kolekci 35 fotografií, které si lidé na vernisáži výstavy v libereckém Centru Babylon prohlédli a z nich 13 nejkrásnějších do benefičního kalendáře. Výtěžek z jeho prodeje poputuje na výsadbu více než 50 tisíc stromků do místních lesů pro zvýšení jejich druhové i věkové rozmanitosti.
::životní prostředí::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.

* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz
vytisknout
|