Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat26.2.2002 - DĚČÍN [Arnika Děčín]
Poslanec Laštůvka navržen na Ropáka roku 2001

„Za dlouholetou a občas i úspěšnou snahu o omezení účasti veřejnosti na rozhodování o životním prostředí“ navrhlo dnes ekologické sdružení ARNIKA Děčín poslance Vladimír Laštůvku na ocenění v rámci recesistické soutěže Ropák roku 2001 za Ústecký kraj. Celý text ::životní prostředí, lidská práva::
 

Vybrat25.2.2002 - PRAHA [Ekologický právní servis]
Státní zastupitelství: I ve Vokovicích se policisté v září 2000 dopouštěli vůči zadržovaným násilí

Státní zastupitelství pro Prahu 6 potvrdilo informace Občanských právních hlídek 1), podle kterých se také na místním oddělení v Praze Vokovicích policisté dopouštěli vůči osobám zadrženým v průběhu zasedání MMF v září 2000 fyzického násilí. Státní zastupitelství došlo k tomuto závěru po prošetření stížnosti podanou právníkem OPH proti postupu Inspekce Ministra vnitra, která tvrdila, že na této služebně k žádným trestným činům nedošlo. Celý text ::lidská práva, občanský sektor::
 

Vybrat14.2.2002 - MOST [Arnika - Program Toxické látky a odpady]
Průmysl a právo na informace o toxických látkách v Ústeckém kraji

"Teprve zákon určující průmyslu povinnost poskytovat informace o toxických látkách vypouštěných do životního prostředí skutečně zaručí občanům Mostecka, že tyto údaje od průmyslových podniků získají", konstatuje Ing. Soňa Hykyšová zastupující sdružení ARNIKA na Mostecku. Vyplývá to z vyhodnocení první části průzkumu ochoty průmyslových podniků poskytovat občanům či občanským sdružením informace o toxických látkách, které vypouštějí do životního prostředí anebo s nimi nakládají. Výzkum v těchto dnech provedlo ekologické sdružení ARNIKA. Z osmi oslovených podniků z okresů Most a Chomutov odpověděli jen tři. Jeden - SIAD, Technické plyny Braňany - požadované informace poskytl, další dva - Mostecká uhelná společnost a KERAMOST Obrnice je sdělit odmítly. Celý text ::životní prostředí, lidská práva::
 

Vybrat13.2.2002 - PRAHA [GI]
Gay iniciativa v ČR se připojila k protestní nótě směřované izraelskému premiérovi Šaronovi

V Izraeli společně žije gay pár, Izraelec a Palestinec. Mají se rádi, avšak jejich vztah je ohrožen. I přes to, že Palestinec několikrát žádal o možnost získat trvalý pobyt v Izraeli, toto právo nezískal. Nyní mu hrozí, že bude z Izraele vyhoštěn. Celý text ::gender, lidská práva::
 

Vybrat8.2.2002 - PRAHA [Arnika - Program Toxické látky a odpady]
Arnika a 100 evropských organizací oslovují Václava Havla

Ekologické sdružení ARNIKA se dnes jménem mezinárodní iniciativy "Pro Evropu bez jedů"(1) obrátilo na presidenta Václava Havla se žádostí, aby podepsal tento týden českým parlamentem schválený zákon o integrované prevenci znečištění(2). Lidé v ČR tak budou mít konečně právo na informace o toxických látkách vypouštěných do životního prostředí průmyslovými podniky srovnatelné s právem občanů USA, Kanady, Holandska, Švédska, Velké Británie či Mexika. Celý text ::životní prostředí, lidská práva::
 

Vybrat7.2.2002 - PRAHA [Občanské právní hlídky]
EPS: Policie porušila zákon při vyhošťování cizinců

Městský soud v Praze dal za pravdu projektu Občanských právních hlídek Ekologického právního servisu ve věci neoprávněného vyhoštění cizí státní příslušnice v souvislosti s demonstracemi proti zasedání MMF a SB v Praze. Podle názoru EPS byl zákon porušen i v dalších obdobných případech vyhoštěných cizinců. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat7.2.2002 - PRAHA [Ekologický právní servis, o.s.]
Cizinecká policie byla náležitě poučena o nutnosti dodržování zákona

Ekologický právní servis právě obdržel písemné vyhotovení rozsudku, kterým dal čtrnáct měsíců po skončení pražských protestů proti MMF a SB Městský soud v Praze za pravdu projektu Občanských právních hlídek Ekologického právního servisu, když konstatoval, že Policie České republiky neoprávněně ukončila pobyt cizí státní příslušnice na našem území. Celý text ::lidská práva, občanský sektor::
 

Vybrat7.2.2002 - Praha [EPS - Občanské právní hlídky]
Cizinecká policie byla náležitě poučena o nutnosti dodržování zákona

Ekologický právní servis právě obdržel písemné vyhotovení rozsudku, kterým dal čtrnáct měsíců po skončení pražských protestů proti MMF a SB Městský soud v Praze za pravdu projektu Občanských právních hlídek Ekologického právního servisu, když konstatoval, že Policie České republiky neoprávněně ukončila pobyt cizí státní příslušnice na našem území. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat5.2.2002 - PRAHA [Arnika Praha]
Právo na informace o toxických látkách prošlo sněmovnou

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dnes poměrem hlasů 115:52 schválila zákon o integrované prevenci znečištění(1) zahrnující mimo jiné také právo občanů na informace o toxických látkách vypouštěných do životního prostředí obsažené v tzv. integrovaném registru znečišťování. Zákon nyní čeká na podpis prezidenta Havla. Ministr Kužvart by pak měl vládě předložit návrh nařízení upravujícího pravidla integrovaného registru znečišťování.
Celý text ::životní prostředí, lidská práva::
 

Vybrat3.2.2002 - ČR [Hnutí za přímou demokracii]
Haiderovo referendum

Rakouský fašizující nacionalismus zneužívá obav části rakouské veřejnosti. Ultrapravice využívá metod přímé demokracie jen k tomu, aby posílila svou moc. Podstata její ideologie i její praktické politiky je však s myšlenkami přímé demokracie v příkrém rozporu! Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat22.1.2002 - Jihomoravský kraj [Ekologický právní servis]
Proti městské plovárně v sousedství Louckého kláštera ve Znojmě

Podnět k přezkoumání zákonnosti územního rozhodnutí pro stavbu městské plovárny ("aquaparku") v těsné blízkosti kulturní památky Loucký klášter ve Znojmě podala dnes ke Krajskému úřadu Jihomoravského kraje občanská sdružení Okrašlovací spolek ve Znojmě a Ekologický právní servis. V podnětu uvádějí, že při vydání územního rozhodnutí došlo k porušení několika zákonů a vyjadřují pochybnost o nepodjatosti pracovníků stavebního úřadu, který územní rozhodnutí vydal. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat21.1.2002 - Praha [Ekologický právní servis]
Ekologický právní servis se odvolal proti stavebnímu povolení na stavbu NEMAK

Ekologický právní servis (EPS) se odvolal proti stavebnímu povolení v kauze NEMAK. Nadále považuje umístění provozu těžkého strojírenství doprostřed intenzivně zemědělsky využívané krajiny za krajně nevhodné, zvláště pak při vědomí existence alternativních lokalit, které jsou z ekonomického i ekologického hlediska vhodnější. V podkladech pro stavební řízení EPS shledal závažné nedostatky co se týče nakládání s nebezpečnými chemickými látkami, které budou v provozu závodu NEMAK používány. Ekologický právní servis proto inicioval Petici proti ústupu od demokratických principů v zákonech, kterou naleznete na www stránce www.i-eps.cz/petice. Petici doposud podpořilo 68 organizací a na 700 občanů. Celý text ::lidská práva, životní prostředí::
 

Vybrat21.1.2002 - Česká republika [Ekologický právní servis]
Návrh shromažďovacího zákona omezuje jedno ze základních lidských práv

Na internetových stránkách Ekologického právního servisu bylo zveřejněno nové číslo časopisu Via Iuris č. 6/2001. Mimo jiné se v článku nazvaném "Pejsek, kočička a shromažďování" zabývá připravovanou novelou shromažďovacího zákona, která se snaží administrativními opatřeními do určité míry omezit základní lidské právo v podobě práva na shromažďování. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat20.1.2002 - Ljubljaň [GI]
Konference o dodržování práv gay a lesbické minority v zemích usilujících o vstup do EU

Od 17. do 20. ledna 2002 proběhla na půdě místní university v Ljubljani konference o dodržování práv gay a lesbické minority v zemích usilujících o vstup do Evropské unie. Konferenci pořádalo pod záštitou primátorky města Ljubljaně a rektora Ljubljanské university sdružení IGLYO (mezinárodní asociace organizací pro mladé lidí s gay nebo lesbickou orientací). Za Českou republiku se konference zúčastnil zástupce celostátní zastřešující organizace Gay Iniciativa v ČR Slávek Havlík. Celý text ::gender, lidská práva, životní prostředí::
 

Vybrat14.12.2001 - PRAHA [Ekologický právní servis]
OPH opětovně kritizují Inspekci za liknavé vyšetřování policejního násilí

V pondělí podají OPH1) stížnost proti rozhodnutí Inspekce ministra vnitra odložit další prošetřování násilí spáchaného policisty proti jihokorejskému občanovi Byeongju Jeongovi. Stížností se bude zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6. Asistenta Karlovy university Byeongju Jeong zadržela Policie bezdůvodně spolu s dalšími stovkami lidí ve Štěpánské ulici, když se vracel v pozdních večerních hodinách domů z práce. Násilí se vůči němu měli dopustit zejména policisté na místním oddělení Policie České republiky v Praze – Vokovicích ve dnech 27. – 28. září loňského roku. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat3.12.2001 - PRAHA [Arnika - Program Toxické látky a odpady]
Arnika oslovila poslance kvůli toxickým látkám

Občanské sdružení ARNIKA dnes dopisem oslovilo poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a požádalo je o podporu zavedení práva veřejnosti na informace o toxických látkách do české legislativy. Dopis obsahoval také kopie podpisových archů petice „Budoucnost bez jedů“. ARNIKA tak učinila v souvislosti se zítřejším (úterý 4. 12. 2001) plánovaným druhým čtením zákona o integrované prevenci znečišťování, který toto právo občanů navrhuje.
Celý text ::životní prostředí, lidská práva::
 

Vybrat29.11.2001 - PRAHA [Arnika - Program Toxické látky a odpady]
Ubrání poslanci právo na informace o toxických látkách?

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR projednává právě v těchto dnech zákon o integrované prevenci znečištění. Zástupci průmyslových svazů (SPD ČR a SCHP ČR) lobbují za to, aby bylo právo veřejnosti na informace o toxických látkách (tzv. integrovaný registr znečišťování) tímto zákonem navržené výrazně omezeno anebo z něj zmizelo zcela. Potvrdil to na dnešní tiskové konferenci ARNIKY Ing. Josef Zbořil ze Svazu průmyslu a dopravy ČR. Celý text ::životní prostředí, lidská práva::
 

Vybrat20.11.2001 - PRAHA [Hnutí za přímou demokracii / Evropská síť pro přímou demokracii ]
Na konferenci NDDIE zazněl požadavek na zavedení práva na občanskou iniciativu a referendum na úrovni EU

Aktivisté ze 16 evropských zemí se setkali ve dnech 16.-18.11. 2001 na 2. konferenci Evropské sítě pro přímou demokracii (NDDIE) v Praze, aby podpořili šíření přímé demokracie (práva na iniciativu a referendum) po celé Evropě. Konference je účastníky považována za úspěšnou. Celý text ::lidská práva::
 

Vybrat29.10.2001 - PRAHA [Arnika]
Arnika a Aarhuská úmluva

Den před významnou mezinárodní událostí se v Praze představuje nové české ekologické sdružení ARNIKA(1). 30. října totiž vstoupí v platnost Aarhuská úmluva(2), která je pro ARNIKU a její program „Veřejnost a životní prostředí“ zásadní. V následujících dnech (možná tedy již 30.10.) má o ratifikaci úmluvy Českou republikou jednat i Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR.
Celý text ::životní prostředí, lidská práva, občanský sektor::
 

Vybrat27.10.2001 - PRAHA [Občanské právní hlídky]
Občanské právní hlídky budou monitorovat akce konané 28. října v Praze

Pozorovatelé projektu Občanských právních hlídek zaměřeného na zachovávání občanských práv a dodržování zákona při zásazích policie, budou monitorovat průběh masových shromáždění konaných 28. října. Celý text ::lidská práva::
 

stránka   Předchozí | 1 | .. | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast Lidská práva

Lidská práva v katalogu odkazů občanské společnosti KORMIDLO.cz
Infoservis společnosti Člověk v tísni
Infoservis
Migrace on line - vše o mezinárodní migraci
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz