Econnect - zpravodajství

Zprávy

Čtvrtstoletí s Respect Festivalem - o víkendu se se bude konat největší svátek world music u nás

13. 6. 2022 - PRAHA (Econnect / Rachot Music ) - Respect Festival, 25. ročník – zóna tolerance plná hudby, rytmů, barev a chutí z celého světa. Respect Festival je nejpestřejší směsicí namíchanou ze známých, osvědčených hvězd i z nových, neméně kvalitních objevů. Tvůrcem letošního vizuálu festivalu je výtvarník Petr Nikl. Festival se koná o víkendu 18.–19. června na Rohanském ostrově.

Mezi hlavní hvězdy open airu 18.–19. června na Rohanském ostrově patří královna africké hudby, malijská zpěvačka Oumou Sangaré. Letos konečně přivítáme i afro-futuristický experimentální dub Fofoulah z Londýna. Mauro Durante, který loni vystopil na Respect Festivalu s Justinem Adamsem, přijede se svou skupinou Canzoniere Grecanico Salentino (CGS), jejichž jihoitalský trans inspiroval i skladatele Ludovica Enaudiho. Současný pouštní blues přivezou Tamikrest z Mali, Nigeru, Alžírska a Francie. Také se představí Atine, ženský kvintet z Íránu, Francie a Palestiny, jejichž tvorba vychází z klasické íránské poezie. Nakibembe Xylophone Troupe z Ugandy přijedou s obřím xylofonem embaire, na který hraje souběžně osm hudebníků. Will Guthrie & Ghassen Chiba představí zpěvy a rytmy Tuniska a Alžírska, a dalších zdrojů od severní Afriky až po Indii, v kombinaci se západní avantgardou. Benin International Musical, magická fúze z rodiště rituálů voodoo, která je směsicí autentických kořenů afrobeatu i současných vlivů jako je hip-hop, electro i rock. Strhující expresivní kontrast etiopského soulu s jemnými ornamenty kytary a kontrabasu přiveze Etenesh Wassie se svým triem.

Sobota 18. 6.
Oumou Sangaré (Mali)
Benin International Musical (Benin)
Fofoulah (UK, Senegal, Gambie)
Atine (Írán, Palestina, Francie)
Will Guthrie & Ghassen Chiba (Austrálie, Tunisko)

Neděle 19. 6.
Etenesh Wassie (Etiopie, Francie)
Tamikrest (Niger, Mali, Alžírsko, Francie)
Nakibembe Xylophone Troupe (Uganda)
Canzoniere Grecanico Salentino (Itálie)

Toto vše, a mnoho dalšího, můžete zažít během dvoudenní open air přehlídky či na jednotlivých koncertech doprovodného programu festivalu. Na Respect Festivalu ale nejde jen o hudbu. Rodinný ráz téhle akce zdůrazní bohatý dětský program, najdete zde i výtvarné instalace. Zaujme také široká nabídka jídel z celého světa a stánky četných neziskových organizací, které neztrácejí aktivní zájem o konkrétní lidské osudy i palčivé problémy globálního charakteru. Rohanský ostrov bude po celé dva dny patřit toleranci, kulturní rozmanitosti a hlavně hudbě. Takové, která umí nejen potěšit posluchače, ale také objevovat a propojovat.


-red-

Grafická verze tohoto článku