Econnect - zpravodajství

Zprávy

Česko se připojí k oslavám sta let prince Philipa a odstartuje globální výzvu

9. 6. 2021 - LIBEREC (Eonnect/DofE ) - Jeho královská Výsost princ Philip by 10. června oslavil 100 let. Princ Philip v roce 1956 založil program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE), který se brzy po svém vzniku rozšířil do 130 zemí světa. Nyní je DofE celosvětově nejvýznamnějším programem neformálního vzdělávání. Ročně ho plní 1.3 milionu mladých lidí z celého světa, v Česku funguje již 26 let a plní ho více než 5 000 mladých lidí ročně.

Národní výzvu k oslavám prince Philipa zahájí slavnostní recepce k uctění odkazu prince Philipa, která proběhne 10. června ve Valdštejnské zahradě Senátu ČR. Událost proběhne pod záštitou Národního centra DofE a 1. místopředsedy Senátu Parlamentu ČR, Jiřího Růžičky. „Je nám ctí, že oslava odkazu tak významné osobnosti, jakou byl princ Philip, proběhne právě v prostorách Senátu ČR. Vnímáme to také jako poctu všem učitelům a studentům, kteří se programu účastní. Program DofE je pro mladé lidi důležitým prostředkem, jak se posouvat vpřed a budovat si správné hodnoty,“ říká senátor Růžička.

„Na slavnostní recepci v Senátu odstartujeme globální výzvu #dofe100 na počest nedožitých sta let prince Philipa. Výzva je určena všem, kteří chtějí podpořit restart aktivního života mladých lidí po pandemii a umožnit zapojení do programu i sociálně znevýhodněným mladým lidem. Stačí si najít dostatečně motivující cíl v počtu sto a dosáhnout jej. Přečíst sto knížek, udělat sto kliků, věnovat sto minut dobrovolnictví v domově pro seniory, naučit se sto cizích slov a podobně,“ dodává Tomáš Vokáč, výkonný ředitel DofE v České republice. V rámci oslav organizátoři spustili i speciální webovou stránku www.dofe.cz/dofe100, na kterých se veřejnost může k oslavám připojit a vyzkoušet si, jak program DofE funguje.


Zapojeny jsou i školy v Libereckém kraji

V Libereckém kraji se programu účastní 13 škol a organizací a celkově v něm program plní 61 mladých lidí. Mezi zapojené školy patří například Gymnázium Doctrina - Podještědské gymnázium, Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická v Liberci nebo Gymnázium Česká Lípa, kde DofE v tuto chvíli plní 16 aktivních účastníků.

Patří mezi ně i Šárka Pospíšilová, která v rámci dobrovolnictví čte, povídá si a naslouchá klientům z Alzheimercentra Česká Lípa. I to ji motivovalo přihlásit se k účasti na globálním summitu mládeže, kde mladí lidé z celého světa diskutovali nad aktuálními tématy jako návrat do aktivního života po pandemii, duševní hygiena, ochrana planety nebo boj proti dezinformacím. „DofE a účast na summitu mi pomáhá si neustále připomínat, že je třeba vážit si toho, co mám, a vytěžit z dané situace maximum.“


O programu DofE

* Účastníci ve věku 13 až 24 let si volí aktivity a cíle ve třech oblastech – dovednosti, pohybu, dobrovolnictví. Na zvolených cílech pak po dobu tří, šesti nebo dvanácti měsíců pravidelně pracují. Čtvrtou oblastí je týmová expedice v přírodě, která má vždy konkrétní účel. Absolventi získávají mezinárodní certifikát jako důkaz o tom, že na sobě dokáží pracovat a nevzdat se.
* Z celosvětově známých osobností si DofE plnila například vévodkyně z Cambridge Kate či herec Hugh Jackman.


-red-

Grafická verze tohoto článku