Econnect - zpravodajství

Zprávy

Závěr prázdnin bude na hradě Orlíku nad Humpolcem patřit netopýrům

20. 8. 2020 - PRAHA/HUMPOLEC (Společná tisková zpráva České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) a Sdružení Zelené srdce ) - Mezinárodní noc pro netopýry je celosvětová akce určená široké veřejnosti, která se v České republice koná již po čtyřiadvacáté. Lidé se s netopýry mohou setkat od poloviny srpna do konce září na téměř padesáti místech. Díky různorodému programu vedenému odborníky mají návštěvníci jednotlivých akcí možnost seznámit se zblízka s těmito zajímavými živočichy, jejich výzkumem i ochranou.

„Od 19:00 čekají na zřícenině hradu na děti i jejich doprovod soutěže a hry s netopýří tématikou. Následnou přednášku s promítáním o životě a ochraně netopýrů doprovodí ukázka ochočených handicapovaných netopýrů. Nejvytrvalejší návštěvníci se mohou těšit rovněž na závěrečné setkání s netopýřími obyvateli hradu a okolních lesů – připraveno je sledování lovících netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru i jejich odchyt do sítí“, láká na bohatý program Eva Cepáková z ČESON. „Hrad Orlík je ze všech stran bezprostředně obklopen lesy, a proto věříme, že se nám u hradních sklepení podaří odchytit či alespoň sledovat některý z druhů vyskytujících se právě v lesním prostředí. Jedná se o netopýra velkouchého, ušatého, černého či netopýra rezavého“, doplňuje Cepáková.

„Netopýří noc se na hrad Orlík nad Humpolcem vrací po delší době a jsme moc rádi, že můžeme dětem i dospělým opět přiblížit život našich pozoruhodných hradních obyvatel. Srdečně proto všechny zveme k této netradiční a dobrodružné večerní návštěvě hradu,“ říká Pavel Koubek, předseda Sdružení Zelené srdce a kastelán hradu Orlík v jedné osobě. „Parkoviště se nachází na okraji lesa pod hradem, doporučujeme proto návštěvníkům, aby se na akci vybavili baterkou a vhodnou obuví pro zpáteční sestup po neosvětlené lesní cestě“, doplňuje ještě důležité upozornění Koubek.

Akci pořádá ČESON ve spolupráci se Sdružením Zelené srdce a Castrum o.p.s, správou hradu Orlík nad Humpolcem, v rámci projektu „Skrytý život v památkách – výpravy za tajemstvím létajících savců“. Projekt je realizován s finanční podporou MŽP a SFŽP ČR.
Více informací na: napude.sousednetopyr.cz


-red-

Grafická verze tohoto článku