Econnect - zpravodajství

Zprávy

Konec ropy, konec Shellu. Dvacítka lidí obsadila střechy třech pražských benzinových stanic

19. 5. 2020 - PRAHA (Limity jsme my, Extinction Rebellion ČR a Univerzity za klima ) - Požadavkem protestujících je ukončení aktivit Shellu a její rozpuštění jakýmikoliv legálními, ekonomickými nebo politickými prostředky. Spolu s tím požadují spravedlivou transformaci pro pracující ve fosilním průmyslu a kompenzace všem komunitám a ekosytémům, které aktivita Shellu v historii poškodila.

Kvůli pandemii je ropný průmysl v krizi a hodnota Shellu klesá každým dnem. Celá firma sotva přežívá, a to jen díky snížení výdajů a půjčování peněz. Pokud Shell padne bez plánu, dopad na životní prostředí i pracující bude velký. Proto klimatické hnutí požaduje jasný politický plán toho, jak se zbavit Shellu a fosilní paliva nahradit čistými alternativami.

Kateřina Holá z hnutí Limity jsme my k tomu řekla: "Dalším z našich požadavků je zavedení energetické demokracie, tedy zavádění decentralizované sítě obnovitelných zdrojů ve vlastnictví obcí, komunit a lokálních družstev. Firmy jako Shell vydělávají na ničení planety pro zisk několika akcionářů. My však požadujeme, aby energie patřila lidem."

Adéla Hrdličková z hnutí Extinction Rebellion Česká republika řekla: "Naším cílem je informovat veřejnost o důležitých rozhodnutích, která probíhají za zavřenými dveřmi na jednáních nadnárodních společností. Aktivity Shellu mají dlouhodobý negativní dopad na životní prostředí i jednotlivce a my žádáme konec takového chování a kompenzaci poškozených."

Podobné akce se konají také v jiných státech, například v Německu. Shell je jedna z nejstarších ropných firem, která má za sebou historii plnou ničení životního prostředí a porušování lidských práv. Nejviditelnějším příkladem může být delta Nigeru, která je dlouholetou činností této firmy totálně zdevastovaná. Shell se také v polovině devadesátých let podílel na justiční vraždě nigerijského aktivisty a intelektuála Kena Saro Wiwy a devíti Ogonů, kteří vedli místní hnutí proti nekalým praktikám této firmy.


-red-

Grafická verze tohoto článku