Econnect - zpravodajství

Zprávy

Bývalý pacient Bohnic drží v areálu nemocnice hladovku

27. 12. 2019 - PRAHA (Econnect / Na co ploty? ) - Jan Buryánek alias Burác zemřel ve věku třiatřiceti let v roce 2007. Jako umělec se zabýval hudbou a psaním básní. Prosazoval mezikulturní toleranci. “Bylo zle, byl v pardubické psychiatrické léčebně. Byl jsem tam za ním dvakrát, a jako všichni věřil, že je tam v nejlepších rukou. Po sérii elektrošoků se mu na chvíli udělalo dobře, sice si nic nepamatoval, ale hluboce věřil, že teď už bude všechno tisíckrát lepší. Jenže mozek se zotavil a stejně jako u Ernesta Hemingwaye přišel propad, do větších hloubek a osudný,” uvádí Marek Tichý.

Čerstvým impulsem k protestu je úmrtí Markovy kamarádky Terezy (celé jméno si pozůstalí nepřejí zveřejnit). Ta se již jednou pokusila o sebevraždu před třemi lety. Podle svých slov čistě na základě nedůstojného zacházení při její hospitalizaci na psychiatrickém oddělení nemocnice v Českých Budějovicích. Když se letos znovu dostala do krize, zřejmě raději zvolila smrt. “Prosím pomozte mi. Jsem v strašné pasti psychiatrie,” byla jedna z jejích posledních slov.

Protestní hladovku je Marek Tichý ochoten ukončit v případě, že bude léčebnami přislíbeno urychlené zavedení účinných kontrolních mechanismů bezpečně zajišťujících dodržování práv pacientů zakotvených v Mezinárodní listině práv hospitalizovaných psychiatrických pacientů.

Protestem proti festivalu je také web www.nacoploty.cz, kde mohou návštěvníci vyzvat umělce k bojkotu festivalu Mezi Ploty 2020. Festival je kritizován z více stran. Vloni se proti jeho charakteru ostře vyjádřil Martin Ulčík z Bohnické divadelní společnosti. K bojkotu vyzývá již řadu také Lukáš Jelínek, který upozorňuje na špatné zacházení s pacienty a mizivou možnost jejich účasti na festivalu.

Marek Tichý v loňském roce vyhrál u Ústavního soudu se žalobou o neoprávněnost hospitalizace na oddělení neklidu. Drastické poměry zná také z Psychiatrické nemocnice Dobřany, kde strávil 7 dní v terapeutické izolaci - takzvané "díře" s nedostatkem pitné vody.

Během svého protestu bude Marek Tichý pouze v písemném kontaktu (SMS) na telefonním čísle: 776 895 170, ostatní komunikaci směřujte na Michala Štingla

https://www.neklid.net/l/byvaly-pacient-bohnic-drzi-v-arealu-nemocnice-hladovku/


-red-

Grafická verze tohoto článku