Econnect - zpravodajství

Zprávy

Navrhněte slídila roku 2018, uzavření nominací na Ceny velkého bratra se blíží

18. 1. 2019 - PRAHA (Econnect / Iuridicum Remedium, z. s. ) - Čtrnáctý ročník soutěže o Ceny Velkého bratra vrcholí. Poslední dny zbývají do uzavření návrhů, ze kterých koncem ledna odborná porota vybere laureáty za rok 2018. Vítěze oznámí pořadatel Big Brother Awards ČR nezisková organizace Iuridicum Remedium 14. února v pražském Cross Clubu.

Nominace lze zasílat do pondělí 21.1.2019 prostřednictvím webu bigbrotherawards.cz. Vítěze pak z nominovaných vybere odborná porota složená z odborníků na nové technologie, novinářů a právníků.

“Loni si sošku odneslo například Ministerstvo průmyslu a obchodu za plošné shromažďování velmi citlivých dat o elektronické komunikaci s občany a jejich uchovávání pro potřeby policie a dalších orgánů. Soudní dvůr EU přitom takové počínání vícekrát označil za zcela nepřijatelné a neústavní,” popisuje praxi úřadu výkonný ředitel Iuridicum Remedium Jan Vobořil.

I letos je mezi nominovanými řada ministerstev a státních institucí. Pozornost se nevyhýbá ani soukromým firmám. V minulých ročnících zvítězila například společnost Mattel s panenkou Barbie, která nahrává dětský hlas a získané informace shromažďuje, odesílá a vyhodnocuje. Dalším příkladem je úvěrová společnost HOME CREDIT, která avizovala, že chce své klienty prověřovat pomocí analýzy obsahu mobilního telefonu. Svůj záměr po udělení anticeny stáhla.

Soutěž každoročně upozorňuje na nejcitelnější zásahy do soukromí a na problematiku ochrany osobních údajů. Anticeny se vyhlašují ve čtyřech kategoriích (úřední slídil, firemní slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra), novinkou posledních ročníků je pozitivní cena Edwarda Snowdena pro subjekty, které významně přispívají k ochraně soukromí a transparentnosti nakládání s osobními údaji.

Ceny nazvané podle postavy z románu George Orwella „1984“ byly poprvé uděleny ve Velké Británii v roce 1998. V České republice je organizace Iuridicum Remedium předává nepřetržitě od roku 2005.


-red-

Grafická verze tohoto článku