Econnect - zpravodajství

Zprávy

Sociální bydlení skoncuje s byznysem s chudobou, stát dokonce ušetří, říká nová analýza

5. 10. 2016 - PRAHA (Econnect/Platforma pro sociální bydlení ) - Zákon o sociálním bydlení po více než dvaceti letech konečně míří na vládu. Přesto, v jeho schválení nepanuje shoda. Nová studie vypracovaná českými odborníky však zjistila, že zavedení sociálního bydlení pro rodiny s dětmi z ubytoven a azylových domů představuje pro státní rozpočet úspory v řádech stovek milionů korun a zároveň jediné řešení blížící se krize stovek tisíců lidí v nouzi.

Počet lidí v nouzi roste rekordním způsobem, a lze čekat, že pokud se nezmění přístup státu k řešení této problematiky, nárůst bude pokračovat. Jedno řešení stávajícího trendu vláda už schválila v Koncepci sociálního bydlení ČR, na kterou nyní navazuje nový Zákon o sociálním bydlení. Jak ukazuje analýza zveřejněná na dnešní konferenci, sociální bydlení se vyplatí i finančně.

„Státu se investice do sociálních bytů a podpůrných služeb vyplatí již v krátkodobém hledisku. V analýze jsme započetli náklady na provoz ubytoven, azylových domů a ústavních zařízení pro část dětí, které jsou v ústavu z důvodu bytové nouze. U průměrné rodiny uspoří stát 13 500 Kč na domácnost ročně v prvních třech letech a 20 250 Kč ročně od čtvrtého roku po zavedení,” říká ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák.

Postoj ČSSD k Zákonu o sociálním bydlení shrnuje předseda Výboru pro sociální politiku poslanecké sněmovny Jaroslav Zavadil: „Věřím, že dnešní konference přispěje k co nejrychlejší cestě Zákona o sociálním bydlení do Poslanecké sněmovny, abychom tak naplnili předvolební sliby prakticky všech parlamentních stran.“

„Sdružení místních samospráv ČR podporuje nový zákon o sociálním bydlení jako alternativu k současnému byznysu s chudobou. Obce jsou nejblíže občanům a dokážou se o ně nejlépe postarat. Je však nutné, aby pro ty nejmenší obce existovaly výjimky, jak se z povinnosti plynoucích ze zákona případně vyvinit,“ říká místopředseda Sdružení místních samospráv Radim Sršeň.

Brno v posledních letech zavádí nejprogresivnější způsoby ukončování bytové nouze rodin a jednotlivců. Náměstek primátora města Brna Matěj Hollan shrnuje přístup města: „Pozvali jsme ty nejrenomovanější zahraniční experty a nechali si poradit, jak bytovou nouzi skutečně řešit. Výzkum mluví jasně – jediným opravdovým řešením je poskytnutí bydlení a flexibilní podpory. Zdá se mi nepřijatelné, aby si Andrej Babiš bral Zákon o sociálním bydlení jako obětního beránka svého populismu. Neexistence tohoto zákona je příčinou řady problémů, které trápí nás všechny,“ dodává.

Zákon o sociálním bydlení slíbily před volbami v roce 2013 všechny koaliční strany, jeho příprava je zakotvena v koaliční smlouvě a pro jeho dopracování do stávající podoby hlasovali v říjnu 2015 všichni členové vlády. Zákon podporují lidé v bytové nouzi, neziskové organizace, řada měst či Sdružení místních samospráv.

Platforma pro sociální bydlení je uskupením nevládních neziskových organizací, odborníků a zástupců veřejnosti věnujících se tématu sociálního bydlení a lidských práv. Reaguje na dlouhodobou absenci systémového a smysluplného přístupu k problematice sociálního bydlení.


-red-

Grafická verze tohoto článku