Econnect - zpravodajství

Zprávy

Protikorupční iniciativy se bouří proti omezování občanských práv při návštěvě čínského prezidenta

1. 4. 2016 - PRAHA (Econnect/Vraťte nám stát! ) - Představitelé protikorupční iniciativy „Vraťte nám stát!“ spolu s dalšími iniciativami a osobnostmi dnes zaslali výzvu ústavním činitelům, ve které protestují proti bezprecedentnímu omezování občanských práv, k němuž došlo při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze.

„Ulice Prahy ovládly skupiny příslušníků jiného státu, kteří se k našim občanům chovali nehorázným způsobem, jakoby zde nebyli hosty, ale pány. Čeští občané, kteří si dovolili vyjádřit svůj protest proti současnému čínskému režimu a jeho představitelům například vyvěšením tibetské vlajky, byli navíc popotahováni také policií České republiky, jako by byli nepřáteli státu,“ píší autoři otevřeného dopisu.

Podle nich v důsledku opatření přijatých v době s návštěvy čínského prezidenta „nejenže došlo k okleštění ústavně garantovaných občanských práv, ale veřejné instituce a policie České republiky se v podstatě staly
prodlouženou rukou represivních složek nedemokratického státu.“

Autoři dopisu proto vyzývají poslance, senátory a členy vlády, aby se zasadili o důkladné prošetření neodůvodněných opatření přijatých v době státní návštěvy čínského prezidenta a všech incidentů, při nichž byli
napadáni či neoprávněně perlustrováni čeští občané. Dále vyzývají vládu a prezidenta, aby se zastali svých občanů a vznesli důrazný protest proti postupu čínského velvyslanectví v Praze a proti chování skupin čínských
občanů v průběhu návštěvy jejich prezidenta.

Otevřený dopis podepsali představitelé iniciativy „Vraťte nám stát!“ filosof Václav Němec, advokátka Hana Marvanová, analytik a publicista Petr Havlík, představitel hnutí „Politika a svědomí“Jakub Múčka a další osobnosti, jako herečka a výtvarnice Ester Geislerová, dramaturg Jan Štern, sociolog Ivan Fišera, herečka a tanečnice Kristýna Liška Boková a herečka Jenovéfa Boková.

„Tyto události jsou o to znepokojivější, že se dějí v době, kdy prezident Miloš Zeman svými výroky i praktickými kroky nepokrytě signalizuje odklon od našich partnerů v EU a v NATO, jakož i odklon od našeho hodnotového fundamentu, pracně budovanému v uplynulých 25-ti letech,“ konstatuje Petr Havlík.

„Ve svém vánočním projevu prezident Zeman silácky vyhlašoval, že tato země je naše. V průběhu návštěvy čínského prezidenta organizované Pražským hradem jsme však mohli na vlastní kůži zakusit, že tato země zřejmě není tak docela naše. Nepamatuji si, kdy občané této země naposledy zažili takové ponížení. Jak to, že se prezident nyní nezastane českých občanů napadaných agresivními skupinami Číňanů a bezdůvodně perlustrovaných policií?“ komentuje filosof Václav Němec.


-red-

Grafická verze tohoto článku