Econnect - zpravodajství

Zprávy

Vánoční Respect Festival 2015: princezna asijského undergroundu Susheela Raman vs. romský folk Parno Graszt

7. 12. 2015 - PRAHA (Econnect/Respect festival ) - Britsko-indická zpěvačka Susheela Raman a maďarská romská kapela Parno Graszt vystoupí na Vánočním festivalu Respect 2015, který se uskuteční v sobotu 12. prosince v Paláci Akropolis. Obě kapely vybrali prostřednictvím ankety samotní fanoušci festivalu. O afterparty se postarají DJs Yukimura, Loic de Niro & Orisha (world beats).

„Když slyšíte jihoindickou hudbu s bluesovým feelingem anebo klasiku Lou Reeda s příchutí Madrásu, ocitáte se v krajině jménem Susheela,“ tvrdí organizátoři festivalu. Spolu se svým producentem a kytaristou Samem Millsem byla nominována na britskou cenu Mercury, tvůrčím balancováním mezi Západem a Východem získala Susheela Raman světové renomé.

"Oni nečerpají z kořenů romské hudby. Oni jsou zosobněním těch kořenů," prohlásil o téměř čtvrt století existující maďarské skupině Parno Graszt autor prestižní encyklopedie Rough Guide to World Music, Simon Broughton.
Na rozdíl od jiných romských kapel, Parno Graszt nevznikli z externího popudu západního hudebního průmyslu - jejich krédo lze naopak vyjádřit sloganem Romové sobě, což se promítá i do autentičnosti jejich hudby. Multigenerační rodinná sestava z maďarského venkova hrála prvních patnáct let pro publikum ve svém okolí, jejich první album produkoval virtuózní romský cimbálista Kalman Balogh.


-red-

Grafická verze tohoto článku