Econnect - zpravodajství

Zprávy

Avantgardní rocková skupina Magma v Praze oslaví 45 let trvání

6. 10. 2015 - PRAHA (Econnect ) - Magma – 45 Years Anniversary Show - je název turné, které se na jediném českém koncertě představí 12. října v pražské Akropoli. Francouzská skupina Magma je považována publikem i odborníky za jednu z nejinvenčnějších kapel světové hudební scény. „Pražské publikum je vášnivé, uctivé a hudebně vzdělané. Bude pro nás radost hrát pro tak osvícené publikum," uvedl Christian Vander.

Magma je francouzská progresivní rocková skupina založená v Paříži v roce 1969 klasicky vzdělaným bubeníkem Christianem Vanderem, jehož znepokojovala duchovní a ekologická budoucnost lidstva. Na prvním albu Magma vypráví příběh skupiny lidí prchajících ze Země, aby se usadili na planetě Kobaïa. Popisuje konflikt, kdy se Kobaïans - potomci původních kolonistů, setkávají s dalšími uprchlíky ze Země.

Vander vytvořil vlastní jazyk kobaïanštinu, kterou používá ve většině skladeb. Magma kobaïanštinu charakterizuje jako fonetický jazyk s prvky slovanských a germánských jazyků. Jazyk má samozřejmě obsah, ale ne slovo od slova. Vander uvedl, že když hudbu skládal, zvuky kobaïanštiny k němu přišly přirozeně s hudbou. Nebyl to intelektuální kalkul, že by si řekl - OK, teď budu psát pár slov v určitém jazyce, byly to skutečné zvuky, které přišly ve stejný okamžik jako hudba. Pozdější alba vrací příběhy do starších dob, nicméně kobaïanština už zůstala nedílnou součástí hudby.

Na turné k 45 letům představí tento legendární soubor výběr z nových skladeb, ale zahraje i významné skladby ze své historie.


-red-

Grafická verze tohoto článku