Econnect - zpravodajství

Zprávy

Šestnáctý ročník veletrhu neziskovek proběhl v pražském Karlíně

23. 4. 2015 - PRAHA (Econnect ) - Největší přehlídka českých nevládních organizací se za hojného zájmu veřejnosti konala ve čtvrtek 23. dubna v multifunkčním prostoru Forum Karlín. Hlavním tématem letošního ročníku byl globální rozvoj. Prezentovalo se tu 219 organizací, a to zejména prostřednictvím tištěných materiálů, ukázek činnosti a vlastních zaměstnanců či dobrovolníků.

Plocha velkého sálu, jehož kapacitu provozovatel uvádí pro tři tisíce lidí, byla pokryta informačními stánky ve dvanácti dlouhých řadách.

Pomoc uprchlíkům, adopce tibetského dědečka, využití konopí ve stavebnictví, muzeum populární hudby, zdravotnický ombudsman, naučná stezka politických vězňů, konference o financování památek či kritika inspekce bezpečnostních sborů, to jen nepatrný zlomek namátkou vybraných témat, která byla pro návštěvníky marketu připravena.

Pro příchozí byla připravena tombola, kde si každý mohl vylosovat jednu organizaci, od níž si u stánku vyzvedl drobný dárek. Ke své radosti jsem takto získal nášivku, placku a samolepku s tibetskými vlajkami od sdružení Most.

Stánek číslo 1 byl zcela nepřehlédnutelný, protože mu dominovalo obrovité roční štěně irského vlkodava. Jmenovalo se Ray a pyšnilo se visačkou s označením "terapeut". Patřilo k čerstvě zapsanému spolku Every Day Saturday, které sdružuje gymnaziální studenty zabývající se canisterapií a muzikoterapií ve školkách a domovech pro seniory.

Ve třech menších sálech v prvním patře pojmenovaných podle kontinentů probíhaly přednášky a workshopy. Nejprve jsem se zúčastnil workshopu Lepší místo s výkladem Petra Steklého. Tato neziskovka z Kolína rozjela projekt řešení veřejných prostranství, do něhož je již zapojeno sto měst z celé země. Prostřednictvím mobilní aplikace mohou občané navrhovat změny ve veřejném prostoru, starostové je pomocí systému přidělí k vyřízení příslušnému úředníkovi a záměr získává veřejnou podporu. Představená případová studie se týkala komunitní pece v Českém Brodu, kde by se při pečení chlebů mohli scházet místní občané. Podobný projekt již je realizován v Kolíně. Pec má mít kapacitu dvě stě chlebů a má být umístěna v kdysi nehostinném prostředí Ztracené uličky. Ta byla upravena ve spolupráci se zdejší romskou komunitou a ozdobena pamětními deskami místních význačných rodáků. V rámci workshopu jsme soutěžili ve sběru podpisů mezi návštěvníky marketu na podporu záměru.

Odpoledne probíhala panelová přednáška o propagaci neziskového sektoru, kterou připravila nadace Neziskovky.cz. Nejprve hovořil Tomáš Ervín Dobrovský z firmy LMC, která provozuje známý pracovní server Jobs.cz a to i ve spolupráci pracovní burzou na stránkách Neziskovky.cz. Řekl, že pro soukromé firmy je z hlediska fundraisingu nejdůležitější nalézt s neziskovkami společné téma. Typicky je pro jejich firmu takovým tématem rozvoj pracovního trhu. Lektorka nadace Olga Medlíková zdůraznila potřebu hledat schůdná řešení, například požadovat po firmě spíše určitý druh služby než hotové peníze. Kateřina Švidrnochová vystoupila s příspěvkem "Buďte on-line, buďte rozruch". A na závěr Jiří Hrabě ze sdružení Elpida popsal jak řeší mezigenerační přesah například seniorským pěveckým sborem, který účinkoval na Colors of Ostrava.Další veřejnou akcí vhodnou pro prezentaci nevládních organizací je Evropský týden udržitelného rozvoje ve dnech od 30. května do 5. června 2015.


Michal Štingl

Grafická verze tohoto článku