Econnect - zpravodajství

Zprávy

Muslimové v Praze vyjádřili solidaritu s Paříží

10. 1. 2015 - PRAHA (Econnect/Všeobecný svaz muslimských studentů a mládeže ) - Dnes odpoledne demonstrovala v Praze muslimská komunita svou solidaritu s francouzským lidem a ostře odsoudila nedávný útok v Paříži. Děsivý čin odsoudili zástupci deseti muslimských organizací působících v České republice.

Akce, která se konala na Václavském náměstí, se zúčastnilo kolem padesáti osob. Solidaritu přišlo společně s muslimskou komunitou vyjádřit i mnoho českých občanů.

„Tento děsivý krvavý útok je odporným teroristickým činem a nelze jej za žádných okolností ospravedlnit, natož jej omlouvat náboženskými či kulturními důvody. Stejně tak jej nelze připisovat muslimské víře jako projev její údajné přirozené tendence,“ prohlásil Uday Zabadi za Všeobecný svaz muslimských studentů a mládeže. Mladý student dále zdůraznil důležitost soužití založeného na rovnosti, vzájemném respektu a solidaritě.

V projevech dalších muslimských organizací v ČR byla projevena soustrast s rodinami obětí a plná solidarita s francouzským lidem.

Čeští občané ocenili zorganizování této akce, jeden z nich poznamenal: „Rád jsem se účastnil dnešního shromáždění a děkuji všem organizátorům, je to velmi důležité.“ Na demonstraci vystoupili i představitelé českých organizací zabývající se lidskými právy. Zástupce iniciativy Ne našim jménem! – Za spravedlivý mír na Blízkém východě Zdeněk Jehlička zdůraznil, že kriminální čin jednotlivců, který se v Paříži odehrál, nesmí být důvodem k diskriminaci celé skupiny obyvatel jen na základě její náboženské, kulturní či rasové příslušnosti.

Akci organizoval Všeobecný svaz muslimských studentů a mládeže, Islámská nadace v Praze, Alfirdaus. Ústředí muslimských obcí v České republice, muslimské obce v Praze, Brně, Karlových Varech, Hradci Králové a Teplicích a Islámská nadace v Brně.


-red-

Grafická verze tohoto článku