Econnect - zpravodajství

Zprávy

Malé děti – malá práva? Brněnská skupina Amnesty International představuje novou kampaň pro rok 2014 zaměřenou na práva dětí u nás i ve světě

10. 2. 2014 - Brno (Econnect/Amnesty International Brno ) - Cílem kampaně Malé děti – malá práva? je poukázat na nedodržování lidských práv dětí v různých částech světa. Milióny dětí po celém světě jsou nuceny pracovat v nelidských podmínkách jako moderní otroci. Statisíce dětí jsou zataženy do různých ozbrojených složek a válečných konfliktů, kde často umírají v prvních liniích. Nejen těmto, ale i statisícům dalších dětí je upřena možnost plnohodnotného vzdělání například tím, že jsou vyčleňovány z hlavního proudu vzdělávání. V některých zemích mladistvým pachatelům dosud hrozí trest smrti či jiné kruté, nelidské a ponižující tresty.

První akce: Red Hand Day

První akce v rámci této kampaně proběhne ve středu 12. února a nese název Red Hand Day aneb Zbraně dětem nesluší. Po celém světě si lidé 12. února připomínají a upozorňují na to, že řada dětí je i dnes zatažena do ozbrojených konfliktů a jsou porušována jejich lidská práva. Letos se připojuje i Brněnská skupina Amnesty International. V 16 hodin proběhne flash mob na Náměstí Svobody. Na místě se zúčastnění dozví podrobnosti o Red Hand Day, dále budou mít možnost na flipchartový papír obtisknout nebo obkreslit ruce, napsat vzkaz. Budou moci podepsat petici adresovanou velvyslanci Středoafrické republiky, kde dochází k verbování dětských vojáků. Další informace o Red Hand Day naleznetne zde: http://www.redhandday.org/index.php?id=4&L=0.

Soutěž „Po stopách dětských práv“

Součástí kampaně je také aktuálně spuštěná literární soutěž "Po stopách dětských práv", pokud se rozhodnete zúčastnit se, dozvíte se spoustu zajímavých informací o tom, jak jsme na tom s dětskými právy i jak bohatý je vnitřní svět dětí.

Každých 14 dní zveřejníme kódy, které vás nasměrují k zajímavé knize nebo dokumentu s dětskou tematikou, ve kterém budete hledat klíčové slovo. Toto slovo si zapište, až jich nasbíráte pět, zašlete celou větu, která je citátem slavného spisovatele, na adresu brno@amnesty.cz. Tři výherce nebo výherkyně odměníme krásnými knihami Romské pohádky od Eleny Lackové a Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho (speciální vydání) a dále výrobkem s certifikátem Fair Trade.

Právům dětí jsme tak zasvětili i nadcházející akce a aktivity, aktuální informace naleznete na našich webových stránkách a Facebooku

Předběžný přehled aktivit:
12. 2. 2014
Red Hand Day aneb Zbraně dětem nesluší (akce zaměřená na dětské vojáky)
21. 3. 2014
Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace (akce na téma vzdělávání romských dětí ve spolupráci s projektem Fair Play a Sdružením rodičů pro férovou školu)
15. 5. 2014
Mezinárodní den rodiny (sportovní akce v Lužánkách ve spolupráci s projektem Fair play, platformou Blokujeme, Muzeem romské kultury)
25. 5. 2014
Den Afriky (akce ve spolupráci s organizací Na zemi, upozorňující na dětskou práci a dětské vojáky)
1. 6. 2014
Den dětí (akce na téma vzdělávání romských dětí ve spolupráci s projektem Fair Play a Sdružením rodičů pro férovou školu)
+
červen – účast na Ghettofestu


-red-

Grafická verze tohoto článku