Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Dobytek z EU je vězněn na 2 lodích od poloviny prosince

26.2.2021 - Praha (Společnost pro zvířata ) - Již přes dva měsíce je 2 671 skotu domácího uvězněno ve dvou nákladních lodích, které v polovině prosince 2020 vypluly ze španělského přístavu na Blízký východ. Po mnoha dnech cesty plavidla odmítaly různé arabské státy (Turecko, Libye a zřejmě i další) z podezření na infekční nákazu - katarální horečku ovcí. Dobytek, zřejmě hlavně vykrmení býčci, směřoval na Blízký východ a poté do severní Afriky, aby zde byl brutálně poražen způsobem, který v rozporu s předpisy EU a civilizovanou společností (zvířata jsou zde týrána, zabíjení probíhá za dalšího mučení a zvířata nejsou před vykrvením - v tomto případě podříznutím celého krku - omráčena, vše za plného vědomí a bolesti).
Plavidlo Elbeik mělo v tomto týdnu konečně zakotvit v kyperském přístavu. Zatím však nevíme, zda byla zvířata (1 776 skotu) vyložena, kolik jich přežilo a jaký je jejich stav.
Loď Karim allah doplula tento týden na dohled ke španělským břehům, ale libanonští majitelé lodi i libanonští majitelé zvířat (895 býčků ze zemí EU, vykrmených, věk kolem 8 měsíců) pravděpodobně neměli zájem zakotvit v přístavu a spekulovali o zahájení další odysey zvířat, do jiné třetí země, až budou mít výsledky testů, že zvířata infekční nemoc nemají. Podle informací z dnešního rána, je loď v přístavu Cartagena. Nevíme, kolik zvířat na lodi uhynulo ani, zda španělské orgány budou postupovat podle legislativy na ochranu zvířat během přepravy.
Žádáme Španělsko, aby postupovalo podle předpisů a nechalo zvířata vyložit, poskytlo jim péči a odpočinek ve volném prostoru a s podestýlkou, vodu, krmení, čerstvý vzduch. Dále žádáme, aby nebyla umožněna další přeprava zvířat do třetí země, ale aby byla zvířata poražena ve Španělsku. Majitel zvířat může žádat odškodné.
http://stoptransport.cz/plavidlo-karim-allah-je-v-pristavu-situace-se-zviraty-neznama/
http://stoptransport.cz/urgentni-zaslete-tweety-a-fb-spanelsku-a-eu-re-zvirata-v-lodi-karim-allah/
http://stoptransport.cz/re-plavidla-uvizla-ve-cl-the-guardian-byckum-na-karim-allah-hrozi-dalsi-stradani/
http://stoptransport.cz/plavidla-uvizla-ve-stredozemnim-mori-od-prosince-2020/


Grafická verze tohoto článku