Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Z recyklovaných materiálů vyrobenou izolaci dodá lotyšským železnicím jihomoravská společnost RETEX

18.12.2020 - Moravský Krumlov (RETEX ) - Velký úspěch zaznamenal moravskokrumlovský RETEX s ekologickým materiálem určeným pro vlaky. Firma zvítězila ve výběrovém řízení společnosti Škoda Transportation na komplexní izolaci pro vlaky Lotyšských státních drah železnic – dominantního železničního dopravce v Lotyšsku. Celkový objem přesáhne 15 000 m2 izolace, která vychází z principů cirkulární ekonomiky.

Součástí dodávky pro třicet dva moderních jednopodlažních jednotek pro příměstskou dopravu, je nově vyvinutý ekologický izolační materiál Envizol Train. Izolace je vyráběna z recyklovaného materiálu metodou, která je v ČR i v Evropě jedinečná - je totiž vyrobený z recyklovaných polyesterových vláken se speciální úpravou. Jedinečnost materiálu spočívá především v použití speciálních nehořlavých vláken a způsobu jejich uložení. Podstatná je ohleduplnost materiálu k životnímu prostředí - výrobek je produktem takzvané cirkulární, nebo také oběhové ekonomiky, pro kterou je charakteristická recyklace a minimalizace zbytkových odpadů.

Zaměření na cirkulární ekonomiku
„Vítězství v tendru je pro nás důkazem, že naše zaměření na nové technologie, které vycházejí z principů cirkulární ekonomiky, mají smysl,“ říká generální ředitel společnosti RETEX Robert Šimek.

Šetří přírodu i náklady
Firma RETEX uspěla mimo jiné i proto, že se společnost Škoda Vagonka (člen skupiny Škoda Transportation), rozhodla využít kompozitní složení materiálu, který má samolepící vrstvu. Kromě vynikajících izolačních schopností to totiž šetří jak čas při instalaci, tak i náklady. Envizol Train má i drenážní vrstvu, díky které může kondenzát plynule odtékat. Toto řešení funguje jako prevence koroze. Materiál rovněž splňuje nejpřísnější požadavky s ohledem na nehořlavost.

O společnosti: Firma RETEX se soustředí na dodávky netkaných textilií pro automobilový průmysl či stavebnictví. Nově se společnost věnuje i produkci zdravotnického materiálu a zaměřuje se i na výrobu a dodávky materiálů pro zelené střechy, specializované akusticko-tepelně izolační materiály pro hromadnou dopravu (vlaky, autobusy a tramvaje) či bílou techniku (pračky, myčky, sušičky). Firma ve své produkci využívá především recyklované materiály a patří k tak k lídrům cirkulární ekonomiky v ČR. RETEX je akciová společnost s českým kapitálem. Více najdete na www.retex.cz


Grafická verze tohoto článku