Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Stavební firmy chtějí, aby nový stavební zákon platil už příští rok

23.6.2020 - PRAHA (MMR ČR ) - „Setkáváme se v nelehké době, která jistě dolehne i na stavební firmy, i když patrně trochu se zpožděním. Stát může v tuto chvíli udělat dvě věci, aby je podpořil. Vzhledem k tomu, že můžeme s největší pravděpodobností očekávat dočasný útlum soukromých investic, musí stát umožnit investorům se nadechnout a vykrýt tento jejich výpadek veřejnými investicemi. Tou druhou věcí je nový stavební zákon. Rekodifikace stavebního práva je nutná, aby naše země zůstala konkurenceschopná a zakázky do budoucna uměle nebrzdilo velmi pomalé povolování staveb,“ zahájil dnes poradce ministryně pro místní rozvoj Tomáš Sklenář konferenci Budoucnost českého stavebnictví, kterou pořádala společnost CEEC Research.

Z průzkumu této společnosti mezi více než stovkou stavebních firem vyplynulo, že jejich ředitelé očekávají letos pokles stavebního trhu o dvě procenta a příští rok o 0,4 procenta. Oproti poklesu průmyslu to tedy nevypadá na žádné drama. Stavebnictví je ale oborem s velkou setrvačností, na druhou stranu právě tento sektor má vzhledem k tomu, že není tolik závislý na externích vlivech, potenciál stát se jedním z tahounů obnovy ekonomiky. Stát proto musí investovat, zároveň musí do budoucna vytvořit podmínky pro rozvoj a tedy rychlejší povolování staveb. Myslí si to téměř 60 procent ředitelů stavebních firem, vyplynulo z dotazování CEEC Research. A 80 procent ředitelů stavebních firem by si přálo, aby nový stavební zákon začal platit už příští rok. Takový je i plán ministerstva pro místní rozvoj, které poslalo před koncem května nový stavební zákon do vládního legislativního procesu. Platit by měl začít příští rok s tím, že účinnosti bude nabývat postupně do poloviny roku 2023, aby se všichni stihli plynule připravit na revoluční změny, které přinese v povolování staveb.

Co nejvíce zdržuje podle ředitelů stavebních společností proces povolování staveb? Podle nich je největší komplikací množství stanovisek dotčených orgánů (8,1 bodu z 10 možných) a dále pak roztříštěná struktura stavebních úřadů, typů řízení a právních předpisů (7,5 bodu z 10 možných). Za překážku také považují široké vymezení účastníků řízení (7,3 bodu z 10 možných), nedodržování lhůt úřady (7,1 bodu z 10 možných) a opakovaná odvolání a soudní řízení (6,7 bodu z 10 možných). „To všechno nový stavební zákon změní. Většina dotčených orgánů bude začleněna do stavebních úřadů, investoři si tedy nebudou muset obstarávat desítky razítek sami. Budou vést jedno řízení před jedním stavebním úřadem a výsledkem bude jedno kulaté razítko. Stavební zákon zavede také apelační princip, odvolací orgán tedy bude muset rozhodnout, ne vracet věc zpět pořád dokola. Aby úřady dodržovaly lhůty, zajistí fikce souhlasu a opatření proti nečinnosti,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Grafy na https://mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/stavebni-firmy-chteji,-aby-novy-stavebni-zakon-pla


Grafická verze tohoto článku