Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil zprávu o prověrce národních parků

7.10.2019 - ZNOJMO (Správa NP Podyjí ) - Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí 7. října zveřejnil svoji zprávu o prověrce v českých národních parcích. Přinášíme vám plnou verzi jeho tiskové zprávy a naši reakci na publikovaná zjištění.


NKÚ: Hospodaření správ národních parků: nedostatky v zadávacích řízeních a pronájmech. Stát nemá jasnou strategii pro financování a rozvoj národních parků

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil hospodaření s majetkem a peněžními prostředky státu v letech 2016 až 2018 u správ národních parků. Zjistil několik dílčích nedostatků, které se týkaly pronájmu majetku, veřejných zakázek a účetnictví. Pro budoucí financování národních parků pak může být problematický pokles cen i objemu prodávaného dřeva, tržby z něj totiž představují výraznou část výnosů správ národních parků. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) navíc dosud nevytvořilo koncepci, která má do budoucna řešit problematiku národních parků v ČR včetně jejich financování.

Správy národních parků hospodaří celkem s majetkem za více než 7 miliard korun. NKÚ prověřil hospodaření u všech čtyř. Zjistil například, že Správa Krkonošského národního parku postupovala nehospodárně při pronájmu pozemků. Pronajala pozemek pro lanovku a sjezdovku za cenu o více než 861 tisíc korun nižší, než kolik byly roční sazby nájemného uvedené ve smlouvě.

Chyby zjistili kontroloři také v zadávání veřejných zakázek. Správa Národního parku České Švýcarsko nepostupovala podle zákona při zadávání dvou nadlimitních veřejných zakázek celkem za více než 20 milionů korun. Správa Národního parku Podyjí u dvou veřejných zakázek celkem za více než jeden milion korun nevypsala soutěž, ve které by mohla vybírat z více nabídek, a napřímo je zadala jednomu dodavateli.

„Nedostatky v hospodaření jsou jedna věc. Důležité je ale také to, že správy národních parků musí pokrývat své náklady z velké části výnosy z prodeje dřeva. Ty ale budou v dalších letech klesat a stát dosud nemá jasno, jak bude nejen financování, ale i další rozvoj národních parků řešit,“ doplnil člen NKÚ RNDr. Petr Neuvirt, který kontrolu vedl.

Správy národních parků zajišťují ochranu přírody a finance na svoji činnost získávají od MŽP, z dotací a také z vlastních zdrojů. Jejich náklady představovaly v roce 2018 téměř 1,1 miliardy korun a z cca 44 % je pokryly prodejem dřeva. V národních parcích totiž kvůli přírodním vlivům a také kvůli přemnožení škůdců vzrostla jeho těžba. V roce 2018 byla oproti roku 2016 větší o 61 %. Obdobně jsou na tom i další lesy. Proto klesá prodejní cena dřeva jak na českém, tak na evropském trhu. V dalších letech nebudou výnosy z prodeje dřeva tak výrazné, což znamená riziko pro financování správ národních parků. To by měla řešit koncepce vícezdrojového financování péče o přírodu a krajinu. MŽP ji mělo vytvořit do roku 2017, dosud ale nevznikla a další termín ministerstvo stanovilo na rok 2020.

NKÚ také zjistil, že kvůli nejednoznačnosti v zákoně o ochraně přírody a krajiny dochází k převodům přírodně cenných pozemků, které jsou na území národních parků, aniž by nabídku na tyto pozemky dostal přednostně stát. Například u Správy Krkonošského národního parku eviduje MŽP 600 takových případů. Výkupem těchto pozemků by mohl stát zvětšit přírodně cenné území, které má ve své správě, a mohl by s ním efektivněji hospodařit.


REAKCE SPRÁVY NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ

Obě výše zmíněné zakázky malého rozsahu měly “umělecký charakter”. Zadání bylo směřováno ke dvěma konkrétním autorům, s cílem vytvoření jedinečných autorských děl. Smlouvy s nimi měly charakter autorské a licenční smlouvy.

V prvním případě bylo takto zadáno vytvoření putovní výstavy k 25 letům existence národního parku. V druhém případě se jednalo o sérii filmových dokumentů o národním parku Obrázky z Podyjí. Tvůrce byl jako dodavatel audiovizuálního díla vybrán na základě naší znalosti jeho tvorby s regionálně zaměřenou přírodovědnou tématikou. Tyto reference nám byly zárukou očekávané kvality.

Oba soubory autorských děl jsou užívány k cílům environmentální výchovy, osvěty, prezentace a propagace Národního parku Podyjí. Tímto jsou pořizovací náklady na uvedená díla dále zhodnocovány.

Výstava k 25 letům existence Národního parku Podyjí měla vernisáž v březnu 2016 v Jihomoravském muzeu ve Znojmě. Poté putovala například do rakouského Hardeggu, Vrchlabí, Jihlavy nebo na Křivoklatsko. Do dnešního dne ji vidělo na různých místech více než deset tisíc návštěvníků.

Série dokumentů Obrázky z Podyjí byla postupně zveřejňována na webu Správy národního parku Podyjí a nyní je volně přístupná na platformě YouTube. Mimo jiné hlavní dokument také v květnu 2017 odvysílala Česká televize.


Grafická verze tohoto článku