Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

TOP 09 opět žádá o předřazení novely zpřísňující tresty za týrání zvířat

12.2.2019 - PRAHA (TOP 09 ) - Již loni v červnu předložila TOP 09 novelu trestního zákona, která výrazně zpřísňuje tresty za týrání zvířat. Od té doby proběhly tři pokusy o pevné zařazení tohoto bodu na program jednání sněmovny. Ani v jednom případě vládní koalice tento návrh nepodpořila. Dnes bude první místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Markéta Pekarová Adamová opět navrhovat zařazení projednání této novely na probíhající schůzi.

„Vzhledem k tomu, že si pan premiér Babiš minulý týden všiml, že je třeba řešit týrání zvířat a že je Česká republika tzv. množírnou Evropy, věřím, že tentokrát budou poslanci hnutí ANO hlasovat pro zařazení našeho návrhu novely trestního zákona na pořad této schůze. A věřím, že se k nim přidají i další poslanci z vládní koalice a přestanou projednání novely blokovat. Vyzýváme poslance, aby o ochraně zvířat jen nemluvili do médií, ale pro řešení problému skutečně něco udělali,” řekla Markéta Pekarová Adamová.



Odměny ve finanční správě

Finanční správa i jí nadřízené ministerstvo financí dlouhé měsíce popíraly, že by úředníci byli motivováni odměnami za neuznání daňových odpočtů na výzkum a vývoj. Podle expertů na daňové právo je vyplácení odměn na základě doměrků v rozporu s pravidlem správného výběru daní a zároveň i se zákonem.

„Paní ministryně Schillerová mnohokrát tuto praxi popřela, dokonce v televizi řekla, že lžu. Nežádám omluvu, žádám nápravu a vyvození odpovědnosti. Daňoví poplatnící mají právo na profesionální a nestrannou správu. Každou takovou doměrku pokládám protiprávní, protože úředník byl logicky podjatý a přesto rozhodoval. To je skandální postup pod politickou záštitou hnutí ANO,” uvedl ke kauze odměn Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu TOP 09.

Na návrh Miroslava Kalouska bude na jednání rozpočtového výboru 20. února zařazen bod “Informace ministryně financí o rozhodnutích v daňovém řízení, která prováděli pracovníci individuálně podjatí příslibem finanční odměny”.

Rozhodnutí prezidenta Zemana nejmenovat Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta profesory

Univerzita Karlova včera podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby na prezidenta Miloše Zemana, a to kvůli jeho rozhodnutí nejmenovat fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory.

„Rozhodnutí prezidenta Zemana nejmenovat profesory je svévolným krokem, který nemá oporu v zákoně o vysokých školách, výrazně zasahuje do akademických svobod, a navíc nerespektuje ústavní opatření. Je tedy logické a chvályhodné, že se Univerzita Karlova obrátila na nezávislý soud a podala opakovaně žaloby, kterými se domáhá nápravy. Zákony musí platit pro každého stejně a na jejich znevažování nemá právo ani prezident republiky. Kdo jiný, než nejvyšší představitel této země by měl její zákony ctít,” komentoval podání žalob Jiří Růžička, první místopředseda Senátu.


Grafická verze tohoto článku